Pretraga tekstova
Poljoprivrednici UP "Žito" jesenas su besrpavno ušli u posjed i obradili zemljište koje godinama "mrtvo leži". Odavsje ihž, kažu, samo sud može istjerati.
Zeleni se pšenica na 140 hektara državnog zemljišta, koje je godinama, kako kažu lokalni poljoprivrednici, bilo "ruglo na ulazu" u Odžak. Vođeni pomalo izjavom federalnog ministra Kemala Hrnjića da nije važno ko će zaorati, već da se zemlja obrađuje, a pomalo i svojom kuražnoću, jesenas su, ne kriju, "uzurpirali državno zemljište" oko kojeg se godinama vodi bitka lokalnih ratara i jedne kompanije, te zasijali pšenicu.
"Cilj je bio da se pokrenu stvari s mrtve tačke da zemlja ne leži. Ipak je to zemlja na kojoj smo mi odrasli, a da nam neko plodove s nje nosi, mislim da to nije uredu", kaže za Agroklub, Juro Kopačević, predsjednik Udruženja poljoprivrednika "Žito".
Pšenica ne izgleda loše i obećava prinos, dodaje, uz napomenu da sve zavisi šta će biti ovaj mjesec i tokom punjena zrna. Usjev je u 70 postotnom stanju zrenja. Ako se okiša, ako vremenski uvjeti ne budu dobri, onda bi stanje moglo da se malo poremeti, jer kako ovaj ratar kaže "biljka je to koja puno obećava ako joj paše, ako ne onda ide u minus."
Borba lokalnih poljoprivrednika za plodne oranice traje 14 godina, trebalo bi kaže Juro, nekoliko dana da se cijela priča ispriča, a kamoli stavi na papir. No, ko je pratio njihovu borbu sjetit će se da mnogo puta završili na sudu, pa i sada su tužena strana, ali se ne sekiraju mnogo, baš kao što ih ni prijetnje nisu zastrašile.
"Kanton je toj firmi dao ponovo nekih 700 ha, a mi smo ovaj dio uzurpirali, nama su prijetili da će ući, imali su namjeru da to zatanjiraju, zaoru, svašta nešto, mi smo rekli branit ćemo tijelima i eto nisu ušli. To je šou", navodi Juro dodavši da Udruženje "Žito" čeka i odluku Ustavnog suda BiH za koju vjeruje da će ići u njihovu korist.
Ko je dobio državno poljoprivredno zemljište u Odžaku - bika pojeli, a njive drugi uzeli
Lokalni ratari su zemljište obradili i zasijali, svojim sredstvima, a dio roda će, kako navode, dati u humanitarnu organizaciju, a dijelom pokriti svoje troškove i ako šta ostane podijeliti. Na taj dio poticaje nikakve dobiti neće. "Mi smo u posjedu bespravno, a iz njega nas može izmjestiti samo sud. Vjerovatno ćemo skinuti mi rod, samo je stvar šta će biti iza roda, jer se nikada nećemo složiti da ta firma dobije. Mada smo mi dobrano umorni", kaže Juro i dodaje da se uprkos tome predati neće.
Pokušali su, priča nam i pregovarati, ali su onda „zaratili pa zasad mi bitku dobijamo“. Ako Ustavni sud BiH kaže da je sporni kantonalni zakon nije u skladu s federalnim, pojašnjava kako će svi ugovori koje je ministarstvo potpisalo s firmom kojoj su dali zemlju, biti ništavni.
"Puno više novaca je u igri sada ako se ugovor poništi, imaju nekih 1.400 ha. Tu su stukli oko oko dva miliona maraka poticaja", dodaje.
No, predaje nema "do zadnje kapi znoja", poručuje jer je "nepravda velika". Zemlje ima dovoljno za sve, samo joj treba racionalno pristupiti navodi naš sagovornik.
"Posavina može biti žitnica koja za Bosnu može proizvesti 15 posto potreba pšenice, to nije malo, ali očito nikome ne paše, kao da se boje bogatog seljaka, a bogat seljak nikada nije uništio državu, a država njega jeste", navodi Juro podsjetivši da je to zemlje oteta od njihovih djedova, koji su zbog nje u podrumu (zatvoru) ležali.
Tagovi
Udruženje poljoprivrednika Žito Juro Kopačević Usjevi pšenice Posavska pšenica Državno zemljište Uzurpirano zemljište Kemal Hrnjić
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Karolina Rastija
prije 2 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 4 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 5 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.