Kroz primjenu inovativnih metoda i edukaciju, animalni otpad može postati vrijedan resurs - izvor biogasa, organskog đubriva i energije
Zeničko dobojski kanton mogao bi postati prvi u Bosni i Hercegovini koji će riješiti problem animalnog otpada. Naime, održivo upravljanje ovim otpadom, odnosno sirovinom, bila je tema četverodnevnevnog seminara i radionice, koji su održani protekle sedmice u organizaciji Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ). Projekt su podržala i ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikaciju te za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu ZDK.
Prema riječima ekspertice iz oblasti upravljanja nusproizvodima životinjskog porijekla, Sanje Čelebićanin, odlično je što je ova regija, koja ima velike izvozne objekte, sa kapacitetima i dozvolama da izvoze na tržište zemalja EU, prepoznala značaj same teme.
"Ja ne volim pričati o animalnom otpadu zato što se sa životinja bukvalno ništa ne baca, sve se koristi, koristimo iskustva razvijenijih zemalja i primjenjujemo dobre prakse u ovoj oblasti, tako da se nadam da će ZDK imati prvi riješen problem neškodljivog zbrinjavanja u Bosni i Hercegovini iz razloga što se nadam da će i ostali pratiti dobre prakse na način da se animalni otpad smanji, da ga nemamo, a da imamo sirovinu za dalju proizvodnju", ističe Čelebićanin.
Tokom seminara, učešće su uzeli predstavnici kompanija koje se bave uzgojem životinja, njihovom preradom i proizvodnjom hrane, a među njima su bili i bh. lideri u ovoj proizvodnji, s obzirom na to da su najznačajniji kapaciteti smješteni u Zeničko-dobojskom kantonu. Dio događaja bili su i predstavnici veterinarskih stanica i veterinari, te proizvođači peradi, farmeri i lovci sa područja ZDK.
"Upravljanje animalnim otpadom ima ključnu ulogu u očuvanju okoliša, zaštiti ljudi i životinja i stvaranju ekonomskih prilika za naše poljoprivrednike. Animalni otpad kad se neadekvatno zbrinjava, predstavlja ozbiljan ekološki problem i rizik za javno zdravstvo. Naš projekat pokazuje da kroz primjenu inovativnih metoda i edukaciju, on može postati vrijedan resurs i izvor biogasa, organskog đubriva i energije", navodi Majda Fetahagić, menadžer ovog projekta koji se obavlja u tri faze.
Prva faza je obilaženje 370 od 580 registrovanih generatora animalnog otpada gdje obavljen popis tih istih generatora, napravljena bazu podataka. Nakon toga urađeno je istraživanje o količinama kadmija i olova u animalnom otpadu, kao i antimikrobnoj rezistenciji. U drugom dijelu projekta urađene su edukacije u trajanju od četiri dana, edukacije za proizvođače hrane, veterinare, za peradarsku proizvodnju, za lovce i proizvodnju crvenog mesa. Posljednji dio je obilaženje postrojenja za proizvodnju biogasa i biomase te kafilerije u Evropskoj uniji, nakon čega će elaborat biti predat Vladi ZDK na daljnje postupanje.
Prema ocjeni Abdulaha Imamovića, stručnog savjetnika za higijenu namirnica i prehrambenih proizvoda životinjskog porijekla u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva ZDK, animalni otpad je trenutno najveći problem na području Bosne i Hercegovine. "Nadam se da će Zeničko-dobojski kanton biti prvi koji će krenuti u ozbiljno rješavanje tog problema i pomoći proizvođačima i svima ostalim da riješimo jedan veliki uslov Evropske unije, a to je rješenje animalnog otpada kako bi se ostali proizvodi životinjskog porijekla mogli naći na tržištu EU", istakao je.
Vlada Zeničko-dobojskog kantona i dva resorna ministarstva su finansirali veliku studiju, a njeno prezentiranje je obavljeno tokom četverodnevnog rada u Zenici.
"Cilj je da dobijemo što više informacija i što više podataka kako bi napravili u narednom periodu jedan jedan detaljan program, jedan detaljan plan rada i osnivanje kantonalnog preduzeća koje bi tretiralo upravljanje komunalnog i animalnog otpada", kazao je Adnan Šabani, ministar prostornog uređenja, prometa i komunikacije ZDK.
Njegovo mišljenje dijeli i kolega kantonalni ministar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Jasmin Čajić. "Ovo je jedna veoma važna tema iz razloga što na području Bosne i Hercegovine nemamo na neki način još uvijek izraženu svijest o tim stvarima. Zaista mi je drago ovo što ta konkretnija priča kreće iz Zenice. Ministarstvo će snažno podržati sve ono što bude u našem domenu", rekao je Čajić.
Nijemac zacijenio mašinu, pa je Bosanac sam napravio: Proizvodi gnojivo od ovčije vune
Kroz primjenu inovativnih metoda i edukaciju, animalni otpad može postati vrijedan resurs - izvor biogasa, organskog đubriva i energije. Ovo je prilika da proizvođači ne samo smanje štetni utjecaj otpada već i ostvare dodatni prihod, što doprinosi jačanju ekonomije, zaključuju iz INZ-a.
Tagovi
Autorica