Pretraga tekstova
Prema nekim procjenama, odgovarajuća kretanja u ovom sektoru dešavala su se u periodu posljednje četiri godine, nakon što se dobila dozvola za izvoz na EU tržište, čije je uslove ispunilo 11 proizvođača iz naše zemlje.
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je Analizu stanja u proizvodnji mlijeka i mliječnih proizvoda u našoj zemlji, za period 2016. - 2019. godine i prema procjenama u ovoj instituciji, ona ima pozitivan trend.
Dobri parametri važe za količine proizvedenog sirovog mlijeka, koje su stabilne, zatim za porast tržišnosti prilikom otkupa svježeg sirovog mlijeka. Pozitivni trendovi bilježe se i kod proizvedenih količina mliječnih proizvoda, kao i kod izvoza ovih prerađevina.
Kako navodi Biznisinfo.ba, ostvarena vrijednost domaće mljekarske proizvodnje je 300 miliona KM na godišnjem nivou. Pri tom, 13 hiljada proizvođača, potpuno ili djelimično, u ovom vidu proizvodnje ima jedini izvor prihoda za svoje domaćinstvo.
Prema nekim procjenama, odgovarajuća kretanja u ovom sektoru dešavala su se u periodu posljednje četiri godine, nakon što se dobila dozvola za izvoz na EU tržište, čije je uslove ispunilo 11 proizvođača iz naše zemlje.
Kada je riječ o spoljnotrgovinskoj razmjeni mlijeka i njegovih prerađevina, najznačajni partneri Bosni i Hercegovini su zemlje CEFTA-e. Na ovo tržište mi plasiramo skoro 90% pomenutih proizvoda. Zatim tu je tržište EU, koje apsorbuje oko 12 odsto, od čega je 95% hrvatsko tržište.
U saopštenju Vijeća ministara, kao jedan od glavnih problema tokom prošle godine u mljekarskoj industriji, navodi se odluka nadležnih u Prištini da uvedu 100 odsto carine na uvoz svih proizvoda iz Bosne i Hercegovine. Ovo je uticalo na potpuno obustavu izvoza na to područje.
"Bez obzira što je izgubljeno kosovsko tržište, došlo je do intenziviranja na ostalim i pri tom je ukupna vrijednost iznosila 106 miliona KM. Ovo je najveći do sada iznos, kada je riječ o plasiranju mlijeka i njegovih proizvoda na strana tržišta", stoji u saopštenju.
Proizvodnja mlijeka bilježi rast, kao i broj krava na domaćim farmama
Podsjećamo da smo na Agroklubu pisali da je u prvom kvartalu godine proizvedena količina kravljeg mlijeka kod nas imala trend rasta i iznosila oko 100 miliona kilograma na godišnjem nivou.
Prema podacima Republičkog Zavoda za statistiku, prije dvije godine (u 2018.) proizvedeno je 92.491,4 t kravljeg mlijeka, a u 2017. god., 87.550,6 tona. Godinu dana ranije, u 2016., ta vrijednost iznosila je 82.320 t dok je 2015. bilježila 81.705,9 tona ovog prehrambenog proizvoda.
I Analiza trgovinske razmjene poljoprivredno - prehrambenih proizvoda, za period 2017 - 2019. godine, potvrđuje da je mlijeko jedan od glavnih izvoznih proizvoda naše zemlje (u odnosu na ostale analizirane poljoprivredne artikle).
Tagovi
Proizvodnja mlijeka Mljekarski sektor Izvoz mlijeka EU tržište Spoljnotrgovinska razmjena Vrijednost izvoza Kravlje mlijeko
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Međunarodno takmičenje u lovu ribe na plovak..."Kup Kečiga 2025." Brčko
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :) Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :)
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe.. Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe..
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ... Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ...