Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zemljište
  • 13.08.2023. 09:00

Koliko pesticidi i mineralna đubriva zagađuju zemljište?

U povrtarskim kulturama, poznato je da se ostaci, npr. glifosata, mogu naći i nakon godinu dana u salati i mrkvi.

Koliko pesticidi i mineralna đubriva zagađuju zemljište?
Foto: Depositphotos/simazoran
  • 492
  • 58
  • 0

Odavno je poznato da se u ratarskoj, voćarskoj, pa i povrtarskoj proizvodnji u Bosni i Hercegovini, za borbu protiv korova koriste herbicidi, a za ishranu mineralna đubriva. Ipak, nema podataka o tome kolika je njihova štetnost po okolinu i zdravlje ljudi.

Što se tiče herbicida najviše se koriste sredstva na bazi glifosata. Ovaj totalni herbicid čija je upotreba trebalo da bude zabranjena krajem 2022. godine, i dalje se koristi jer je rasprava nekoliko agencija za zaštitu životne sredine o tome da li je on štetan za okolinu i zdravlje ljudi, ostavljena za 2023. godinu. Naravno da je u pozadini sve priče novac jer se godišnje troši na hiljde tona ovog herbicida, a novčani iznosi dolaze i do nekoliko milijardi eura. Istina je da su neke zemlje izbacile glifosat, ali on je i dalje prisutan i zbog toga što farmeri insisitiraju na tome jer, na velikim površinama, ne mogu da se na druge načine izbore s korovima.

Žuti pojas trave

Najveći problem u BiH jeste što se teško može ustanoviti koliko glifosata ima u zemljištu jer ga mnogi koji žive na selima, pa čak i u predgrađima, koriste za suzbijanje korova na međama s komšijama ili ako im dvorište izlazi blizu ceste. Drugim riječima suviše su lijeni da pokose travu u dvorištima duž ograda pa se često može vidjeti uži, žuti, pojas sasušene trave oko ograda.

Dokazano je da glifosat i ostali herbicidi ostaju dugo u zemljištu, naročito na težim zemljištima, a pošto u BiH nema mnogo kvalitetnog zemljišta, već preovlađuju teška glinovita tla, aktivne materije herbicida mogu da ostanu i više od šest mjeseci. Ako nema dovoljno kiša duže će ostati u zemljištu dok erozija, u slučaju čestih kiša, odnosno, poplava, može da dovede do njegovog ispiranja u podzemne vode i zagađenja.

Ne smije da se koristi u voćnjacima mlađim od tri godine

Prije nekoliko godina desio se slučaj da stanovnici nekoliko sela u srbačkoj opštini nisu smjeli da koriste vodu, bez prokuhavanja, jer su u njoj pronađene aktivne materije herbicida Lumax, koji se koristi za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova.

U povrtarskim kulturama, poznato je, da se ostaci, npr. glifosata, mogu naći i nakon godinu dana u salati i mrkvi. Ne smije da se koristi u voćnjacima mlađim od tri godine. Interesantno je da se čak i pojedini proizvođači borovnica bore herbicidima protiv korova, a pošto se uglavnom ne radi o većim površinama na kojima uzgajaju ovo bobičasto voće, borba protiv korova ne bi trebalo da bude veliki problem.

Začarani krug

Konkretno, herbicidi vežu za sebe mikroelemente iz zemljišta i onemogućavaju biljkama da usvajaju hranjiva iz zemljišta. I tu se ulazi u začarani krug. Biljke ne mogu potpuno da koriste ono što im zemljište nudi i zavise od hranjiva koje otpuštaju mineralna đubriva koja su takođe zagađivači zemljišta. Kombinacija herbicid-mineralno đubrivo, nakon nekoliko godina dovodi do odumiranja kompletne korisne flore i faune u zemljištu, kao i mineralnih materija, makro i mikroelemenata i dolazi se do toga da biljke zavise od mineralnih đubriva koja se, često daju za npr. NPK đubrivo u višegodišnjim zasadima, u minimalnim količinama od 500 kilograma po hektaru.

Mineralna đubriva, pogotovo ona sa mnogo azota, razgrađuju humus koji najviše odlazi u atmosferu u vidu azot oksida, te dolazi do smanjenja mikrobiološke aktivnosti u zemljištu. Problem se može riješiti korišćenjem đubriva koja u sebi sadrže azotofiksatore ili sjetvom kultura kao što su soja i leguminoze koje vezuju za svoj korijen atmosferski azot.

Alarmantno: Hoće li nam njive postati neplodne, nivo humusa sve niži!

Osim herbicida i teški metali kao što su kadmijum, olovo, živa, molibden, hrom i drugi, zagađuju zemljište. Dokazano je da u mineralnim đubrivima postoje teški metali, najviše kadmijum. Proces čišćenja zemljišta od teških metala nije lak i dugotrajan je. Najbolje je sijati biljke koje vežu za sebe teške metale kao što su kukuruz, industrijska konoplja, leguminoze, pečurke, a posljednjih godina koriste se zeolit i aktivni ugalj koji takođe, ne uklanjaju već vezuju za sebe teške metale.

Nema ni znanja ni želje

Dakle, višegodišnjom upotrebom herbicida i mineralnih đubriva, sigurno dolazi do onečišćenja zemljišta, ali još ne postoje ozbiljne studije koje bi pokazale koliko su zemljišta u našoj zemlji zagađena. Prvo, za to su potrebna značajna sredstva, a drugo, ni naši farmeri, realno gledajući, u velikom broju nemaju znanje, a ni želju da se na druge načine bore protiv korova.

Takođe bi trebalo više pažnje da se obrati i na to da li su podzemne vode zagađene aktivnim materijama iz herbicida jer posljednjih godina se često dešava da se herbicidi koji se koriste prije i poslije sjetve ispiraju zbog obilnih kiša pa je potrebno vršiti presijavanje, a time i ponovo upotrijebiti herbicide.

Priroda se brine sama za sebe - babure uklanjaju teške metale iz tla

Sigurno je da povećanih količina štetnih aktivnih materija ima u Posavini, Lijevče polju, Semberiji i Hercegovini, jer su to područja sa najrazvijenijom poljoprivrednom proizvodnjom, ali ćemo po svemu sudeći, morati još da sačekamo da se stanovništvo više upozna o ovim činjenicama jer nema ni dovoljno novca, ni dovoljno sluha nadležnih institucija da se obave istraživanja.


Tagovi

Herbicidi Glifosat NPK đubriva Azotofiksatori Zeolit Aktivni ugalj Lumax Uskolisni korovi Širokolisni korovi


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.