Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Njega tuja
  • 03.11.2024. 07:30

Suši vam se tuja? Posmatrajte je, sama će se "odati" zašto

Najčešće se sade uz samu ogradu, vole vlažne, kišne uvjete i visoku vlažnost, zato razmislite koliko je vaše dvorište pogodno za njih.

Foto: Shutterstock/La fotisto
  • 380
  • 77
  • 0

Ako ste od onih koji su posadili tuje ili o tome razmišljaju, imajte na umu da promjena vremena ostavlja traga na njih. Donedavno su bile odlične i za zaklon od znatiželjnih pogleda, no, to često i nije slučaj. Ovo zimzeleno drvo u vrtu lijepo je samo ako se tu dobro osjeća u suprotnom predstavlja tužan prizor, piše mađarski Agroinform.

Najčešće se sade uz samu ogradu, vole vlažne, kišne uvjete i visoku vlažnost, zato razmislite koliko je vaše dvorište pogodno za njih. Ako moraju živjeti na mjestu koje je previše suho i osunčano, vrlo teško to podnose.

Zahtjevna je vrsta

Stabla obično rastu visoko, a relativno su plitkog korijena. Pripadaju porodici borova i čempresa. Nije im prijatno ako je u njihovoj blizini prometna cesta, a ni zemlja slabijeg kvaliteta im nije dobar prijatelj. Dakle, tuja nije nimalo nezahtjevna biljka. Ako uvjeti držanja nisu odgovarajući, ona nažalost ne pokazuje svoj najljepši oblik, pa ne čudi da u mnogim vrtovima vidite suhe, smeđe tuje.

Smeđe iglice ukazuju na čestu bolest Didymascella thujina, čiji se simptomi mogu uočiti vrlo brzo, jer mladi izdanci počnu dobijati smeđu boju u proljeće. Obično se bolest prvo pojavi u donjem dijelu biljke, a zatim, nažalost, s vremenom može odumrijeti cijeli izdanak – navodi se na blogu Szabolcsa Megyerija.

Posmatrajte je i uočite šta je problem (Foto:Shutterstock/Milan Puvača)

Odumiranje izdanaka i grana tuje također je vrlo česta i vrlo opasna bolest. Mladi vrhovi izdanaka u proljeće požute i potom odumiru. Na drvenastim dijelovima mogu se uočiti udubljene pjege. Bolest se najčešće javlja na biljkama s nedostatkom kalcija i magnezija.

Imajte na umu da kod biljaka stres može biti potaknut naglim zahlađenjem, jakim sunčevim zrakama ili iznenadnom velikom količinom kiše, kao i nedostatkom vode i hranjiva. Bolest se može izbjeći ako se tuje redovno zalijevaju i snabdijevaju dovoljnom količinom hranjiva. Međutim, zaražene dijelove potrebno je ukloniti i uništiti što je prije moguće.

Nažalost, lisna uš ne štedi ni tuju. To možemo očekivati uglavnom od kraja marta do početka jeseni. Oštećuju mlade izbojke i lišće jer izlučuju mednu rosu koja uzrokuje čađavu plijesan, kao u slučaju uši. Važno je stalno pratiti biljku i, čim primijetite njihovu prisutnost, napasti ih pesticidom.

Potkornjaci mogu biti uzrok sušenja tuja

Nisu samo štetočine ili bolesti uzrok što tuja u vrtu ne pokazuje svoje najljepše lice. Važno je ne dopustiti da se osuši, jer ako je vlažnost zraka izrazito niska, to tjera biljku na veliko isparavanje, što je također može oštetiti. No, osim štete od mraza i prometnih prometnica, velika koncentracija zagađivača u zraku također može biti razlog njenog lošeg izgleda.

Sve će vam sama "reći", ako je gledate

Posmatrajte je i vrlo jednostavno možete uočiti šta je problem. Ako je suhoća ili atmosferska suša, izbojci se brzo i spektakularno osuše. Međutim, ako je razlog nedostatak svjetla ili gust prostor, tada unutarnji dijelovi tuje počinju odumirati i sušiti se, kao i oni dijelovi biljke koji su imali malo svjetla. Zapravo, čak i cijelo lišće može pasti na dio s nedostatkom svjetla.

Ako je problem loš zrak ili blizina prometnih cesta, mladica postaje smeđa i odumire. U slučaju stajaće vode, vrhovi izdanaka tuje počinju se sušiti raštrkani, a kasnije ta mrljasta odumiranja postaju sve veća.

Tuja traži konstantnu pažnju i nadzor, ali i zimski tretman

Orijentalna ili istočnjačka tuja dobro podnosi sušu, ali su joj zahtjevi za prostorom prilično veliki. Režite je u jesen i proljeće, ali nikako ljeti, kada su velike vrućine.

Zapadna tuja zauzima manje prostora, ali je osjetljivija na sušu, pa se mora redovno zalijevati. Njena najpoznatija sorta je smaragdna tuja, kojoj je potrebno osigurati i nadoknadu hranjivih tvari u proljeće i jesen jer će tako biljka imati puno ljepšu boju i živahnost. Jako voli i humus. Budući da može enormno narasti, potrebno je odrezati vrh biljke na visini od 2,5-3 metra kako bi se moglo rukovati s njom. To treba učiniti dok je tuja što mlađa.

Ako nikako ne uspijeva, postoji alternativa

Tuja preferira blago kiselo tlo. Iako može da živi u većoj saksiji, mnogo se bolje osjeća na otvorenom. Važno je da prilikom sadnje u tlo dodate organsko gnojivo ili kompost, a hranjiva treba nadomještati svaki mjesec. Vrlo je važno zalijevati je nakon sadnje. No treba znati da ona ostaje zdrava samo ako je od proljeća sedmično zalijevamo, no ljeti, kad su vrućine, to treba raditi svakodnevno.

Živa ograda: Koje vrste je najbolje posaditi?

Otopina bakra štiti je od gljivičnih oboljenja, ali potpunu zaštitu pruža kombinacija preparata koji sadrže bakar i sumpor te insekticida. U jesen treba provesti i prskanje kako bismo tuju zaštitili od štetočina koje bi mogle prezimiti.

Ako tuja ne može da ostane i preživi u vašem vrtu, neke od alternativa su: tis, vatreni trn (Pyracantha coccinea), pitomi šimšir ili zelenika (Buxus sempervirens) i bazga.


Tagovi

Tuja Suha tuja Smeđa tuja Bolesti tuje Njega tuje Orezivanje tuje


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Organizacija je pola posla, zato na vrijeme planirajte posjetu ili učešće na 10. Savjetovanju i sajmu mljekara Republike Srpske, koje se održava 4. i 5. marta 2025. godine u Gradiški. Za dodatne informacije pišite na e-mail: uppmrs@gmail.co... Više [+]