Da se popuni cjelokupna dokumentacija za svaku pojedinačnu proizvodnju, ostao je još Z1 obrazac kojeg poljoprivrednici dostavljaju nadležnom kantonalnom ministarstvu za poljoprivredu.
Poljoprivrednici koji su izvršili prijavu proizvodnje, podnijeli zahtjev, te imaju sačinjen zapisnik na terenu od strane službenih lica na korak su do ostvarivanja prava na poticaj sa federalnog nivoa za tekuću godinu.
Kako bi popunili cjelokupnu dokumentaciju za svaku pojedinačnu proizvodnju, ostao je još Z1 obrazac kojeg dostavljaju nadležnom kantonalnom ministarstvu za poljoprivredu. Svi registrovani poljoprivredni proizvođači pomenuti formular preuzimaju u općinama ili gradovima gdje im je i registrovano gazdinstvo ili obrt.
Prema Pravilniku o načinu i uslovima ostvarivanja novčane podrške po modelu poticaja uzgoja, definisani su načini i uslovi sticanja prava na poljoprivrednu potporu sa federalnog nivoa. U nastavku je pregled svih proizvodnji za koje je potrebno dostaviti Z1 obrazac uz ostalu dokumentaciju u narednih mjesec dana.
Prije svega tu je uzgoj pšenice, raži, stočnog ječma, zobi, tritikalea, silažnog kukuruza, stočnog graška i grahorica. Zatim, obuhvaćene su uljarice, uljana repica, suncokret i soja, a kada je riječ o proizvodnji povrća, to su paradajz, paprika, krastavac, patlidžan, mrkva, cvekla, luk, salata i mladi krompir (potrebni su još i dokaz o kupljenom sjemenu, kao i potvrda o izmirenim poreznim obavezama).
Na koje datume u 2021. poljoprivrednici trebaju obratiti pažnju?
Proizvođači mogu dobiti poticaje za uzgoj grožđa i maslina, a ukoliko imaju voće, subvencioniraće se proizvodnje šljiva, jabuka, kruška, breskvi, nektarina, trešanja, višanja, smokvi, kajsija, lješnjaka i maline (neophodno je priložiti Z1 Obrazac i potvrdu o izmirenim poreznim obavezama).
Pored navedenih, podrška se ostvaruje za:
Pregled svih proizvodnji iz sektora animalnog uzgoja za koje je potrebno posjedovati Z1 obrazac uz ostalu dokumentaciju u narednih mjesec dana podrazumijeva:
Za mliječne krave u sistemu otkupa mlijeka potrebno je dostaviti još i kopije pasoša za grla, ugovor sa otkupljivačem, potvrdu o sprovedenim mjerama i o izmirenim poreznim obvezama, kao i izjavu o zadržavanju grla.
U proizvodnji svježeg kravljeg mlijeka potrebni su vam i raster mjesečnog otkupa mlijeka, knjigovodstvena isprava za prerađivače o rasteru mlijeka, potvrda o sprovedenim mjerama i o izmirenim poreznim obavezama.
Proizvođači goveđeg mesa (tov junadi) obavezno je da imaju i obrazac o prijavi kretanja teladi, kao i dokaz o prodanoj junadi dok u uzgoju krava prvotelki - junica trebaju pripremiti i pasoš od majki junica i izjavu o zadržavanju junica u proizvodnji.
Kod uzgoja goveda u sistemu krava - tele, neophodan je i dokaz da je bik čisto mesne pasmine, izjava o zadržavanju grla u uzgoju, kopije pasoša od potomstva i potvrda o izmirenim poreznim obavezama.
Pčelari ne zaboravite ažurirati podatke u Registru, rok do 15. maja
Za proizvodnju svježeg ovčjeg i kozjeg mlijeka, priložiti ćete i izvod iz jedinstvenog registra domaćih životinja, potvrdu o obilježavanju grla, kao i raster mjesečnog otkupa mlijeka dok je u uzgoju rasplodnih ovaca i koza potreban i dokaz nadležne veterinarske stanice o obilježenom potomstvu.
U proizvodnji svinjskog mesa i tovu svinja pripremite dokaz o kupljenoj prasadi, obrazac o prijavi njihovog kretanja, rješenje o otvaranju i zatvaranju karantena, potvrda da su grla obilježena i upisana u Registar domaćih životinja, kao i dokaz o prodaji svinja.
Tagovi
Autor
Adi Pašalić
prije 3 godine
Pozdrav, radi se o OPG-ovima u BiH I pROGRAM POTICAJA SA fEDERALNOG NIVOA
SREĆKO MIKULIĆ
prije 3 godine
Imam OPG! Novi sam!