Pretraga tekstova
Štete koje nastaju uslijed njene aktivnosti su rak rane na korijenu, stablu i granama.
Faze u zasadima jabuke su od različitih faza sazrijevanja ploda i sjemena do starenja i početka mirovanja. Sada bi trebalo obratiti pažnju na prisustvo kolonija krvave uši (Eriosoma lanigerum).
"Krvava uš prezimljava na korijenovim žilama, oko korijenovog vrata, u pukotinama kore stabla i grana. U infestiranim zasadima, naredne godine, početkom proljeća, ženke postaju aktivne i formiraju nove kolonije, najčešće na mjestu rezidbe", upozoravaju iz PIS-a.
Štete koje nastaju uslijed njene aktivnosti su rak rane na korijenu, stablu i granama, što je svakako, evidentno jer se ometa fiziološka aktivnost jabuke.
Kako smo ranije pisali, napada samo jabuku, a prepoznaje se po bijeloj prevlaci koja podsjeća na vatu. Pojavljuju se i na granama i oko peteljki listova, na mladarima i predstavljaju barijeru u primjeni insekticida.
Ukoliko se uoči prisustvo ove štetočine preporučuje se sprovođenje insekticidnog tretmana nekim od registrovanih preparata na bazi aktivne materije:
Napomena, u zasadima u kojima je berba u toku ili se ona planira za naredne dane zabranjena je primjena pesticida.
Tagovi
Krvavav uš Bijela prevlaka Zaštita jabuke Suzbijanje štetočine Insekticidi za krvavu uš
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!