Cvjetovi na tek posađenim sadnicama pokazuju da su one kvalitetne, ali s druge strane, iscrpljuju biljku i onemogućavaju njen normalan rast i razvoj u drugoj i narednim godinama.
Borovnice posađene u jesen prošle godine ne bi trebalo na sebi da nose plodove jer dolazi do slabijeg roda u narednim godinama. Zato, kada se pojave cvjetovi, obavezno ih treba otkidati sa grana.
U većini zasada, borovnica je pred fazom cvjetanja, a u višim područjima, došlo je i do bubrenja pupoljaka. Ubrzo će i cvjetanje koje će ove godine da uslijedi nešto kasnije zbog nižih temperatura tokom aprila. Cvjetovi na tek posađenim sadnicama pokazuju da su one kvalitetne, ali s druge strane, iscrpljuju biljku i onemogućavaju njen normalan rast i razvoj u drugoj i narednim godinama.
U prvoj godini nakon sadnje najvažnije je da se borovnica prihranjuje kako bi došlo do izbijanja novih grana i stvaranja grma.
Poslije cvjetanja, odnosno, otkidanja cvjetova, važno je da se oko sadnica rasporedi amonijum sulfat.
Urea nipošto ne bi smjela da se stavlja oko korijena kako ne bi došlo do njegovog propadanja. Može se dodati KAN ili neko drugo azotno gnojivo kao npr. Amino 12 koje je uz to pogodno za organsku proizvodnju.
Dobro je da se prije rasturanja đubriva zemlja oko sadnice malo okopa, u slučaju da je stvrdnuta, kako bi đubrivo lakše došlo do korijena. Takođe, u ovom periodu potrebno je da se nakon rasturanja đubriva, doda piljevina i sječka, što će spriječiti rast korova.
U našim krajevima najveći problem je pirika koja ima duboki korijen i vrlo je teška za iskorjenjivanje, ako se na vrijeme ne počne plijeviti. Takođe, trebalo bi da se pazi da piljevina ne bude suviše sitna da ne bi došlo do gušenja korijena.
Kako boja protivgradne mreže utiče na zrenje i prinos plodova?
Prije samog cvjetanja, a u slučaju češćih kiša i poslije cvjetanja, poželjno je da se stabljika tretira sa bakarnim prerparatima kako bi se spriječila pojava sive truleži ili uvenuća sadnica.
Povezana biljna vrsta
Fotoprilog
Tagovi
Autor