Pretraga tekstova
Planovi Ministartsva poljoprivrede za idući period, kada je unaprijeđenje voćarske proizvodnje u pitanju jeste da se ne povećava iznos premije po kilogramu, nego iznos sredstava za podizanje višegodišnjih zasada, da se dalje razvijaju sistemi za navodnjavanje i povećavaju sredstva za kapitalna ulaganja.
Proizvodnja maline ima bolju perspektivu od ostalog voća u Republici Srpskoj. Proizvođači ove voćne vrste dobro su podržani, a sadašnja premija od 0,20 KM veća je u odnosu na druge vrste.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ocjenjuje da nema prostora za nezadovoljstvo proizvođača najavljenom visinom premije za malinu prošlogodišnjeg roda jer je njena otkupa cijena u 2019. godini iznosila 2,5 KM dok je premija za onu iz roda 2018. bila 0,30 KM, ali tada je u otkupu koštala 1,60 KM.
Ova smanjena premija dogovorena je i sa predstavnicma Udruženja voćara Republike Srpske. Oni se slažu da premija za voće, čija je otkupna cijena u jednoj godini bila veća, da se u sledećoj umanji. Takođe, složili su se sa konceptom da se na račun premije po kilogramu, poveća iznos za druga davanja kao što su sredstva za kapitalna ulaganja, navodnjavanje, nabavku mehanizacije i druge mjere, stoji u saopštenju Vlade.rs
Proizvođačima maline, kao i svim ostalim voćarima, na raspolaganju je nekih desetak mjera po Pravilniku o podsticajima. Neke od njih su sredstva za nabavku protivgradnih mreža, za navodnjavanje, mehanizaciju, podizanje višegodišnjih zasada, premija osiguranja, korištenje regresiranog dizela.
Osim toga, opština Bratunac, sa čijeg područja su predstavnici malinara koji su izrazili nezadovoljstvo, jedina je u Bosni i Hercegovini, ali i šire, u kojoj su sve mjesne zajednice pokrivene sistemom za navodnjavanje, u šta je Vlada Republike Srpske uložila 9,5 miliona KM.
Objavljen Javni poziv za zasnivanje 10 zasada maline sa sistemom za navodnjavanje
Takođe, u toku je i projekat sistema navodnjavanja u Skelanima, opština Srebrenica, koji je isto u funkciji razvoja malinarstva.
Prioritet ovog resornog ministarstva je da se u idućim godinama ne povećava iznos premije po kilogramu, nego iznos sredstava za podizanje višegodišnjih zasada, sa novim sadnim materijalom, zatim da se dalje razvijaju sistemi za navodnjavanje i povećavaju sredstva za kapitalna ulaganja.
Tagovi
Premija za malinu Otkupna cijena Resorno ministarstvo Sistem za navodnjavanje Razvoj malinarstva Prioriteti
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇