Plantažu autohtonih, starih sorti Božo Vlačić je zasadio prije 15 godina, a uzgoj ovog voća u porodičnoj je tradiciji već dva stoljeća.
Više od 200 godina u Trebinju egzistira porodično gazdinstvo Vlačić, a od kako je dospjelo u Božine ruke, koji je osmi po nasljedstvu, počeo je i aktivniji uzgoj smokava. Plantažu autohtonih, starih sorti je zasadio prije 15 godina.
Kako je riječ o kršovitom području s malim parcelama, na četiri lokaliteta plodove bere sa 700 stabala, a radi se o čak devet sorti - žute, plave i smokve sušioke (sa dugom i kratkom drškom), šaragulja, zimica, dužica i druge. Posla, priča Božo, uvijek ima.
"Nije kao vinograd, obereš grožđe i završiš, kod smokve kako raste grana tako se i rod zameće. Najnovija istraživanja pokazuju da mi faktički jedemo cvijet", dodaje uz opasku da je to jedna od najzdravijih voćaka, koja se nikako ne tretira i sve što im je potrebno su voda i sunce.
Dok god drži dobru cijenu, Božo je prodaje svježu na tržištu, a čim pojeftini, baci se na posao prerade. Uspije tako napraviti i slatko od zelene, tvrde smokve.
"Bušim je, presipam i prokuhavam u 10 voda. Napravim onda šerbe gdje ubacujem te smokve i ona sama upija to, baš je preslatka i jako tvrda", priča nam istaknuvši da od zrele u oguljini pravi slatko za starije kupce i u njega dodaje jezgru oraha.
Pokušava izbjeći da objasni zašto je tako pripremljeno slatko dobro za one u poznim godinama, ali u konačnici priznaje da je riječ o afrodizijaku, a kroz šalu dodaje i da kupce redovno pita je li im jako srce.
"Iako Boga mi više omladina to kupuje nego starci, starci se i stide toga. Kupe oni, ali negoduju jer je pakiranje veliko za njihove penzije, onda traže manje, pa morat ću početi i tako pakirati", priča Božo.
Uz izložena brojna priznanja za kvalitet, pehar i pohvale, na njegovom štandu na Mostarskom sajmu ističe se i rakija Eva te vino Adam. Oboje od smokve i čisti bez ikakvih dodataka.
"Prvo sam napravio rakiju i nazvao je Eva, a da ne bude sama nakon više pokušaja uspio sam napraviti vino, Adama. Imam likere od smokve, u ponudi su i oni s aromom lavande ko voli. Imam 3-4 komada lavande samo radi toga", kaže naš sagovornik na čijim su proizvodima etikete ispisane i latinicom i ćirilicom.
Iako nije pohađao školu za marketing, osnove je savladao, pa na razne načine pokušava animirati kupce. Izlaže, priča nam, po cijeloj BiH i svako kod njega može naći nešto za svoj ukus, ali i džep.
"Ova boca Eve od 2,5 dcl je 20 KM, pola litre je 40, a 0,75 l je 60 maraka. Adam je 30 maraka. Eva je skuplja roba, a on se lakše proda", navodi ovaj proizvođač te nabraja kako su tu i pekmez bez šećera, čaj od lista smokve koji je dobar za dijabetičare, kao i kapi, potom brašno koje je dobro za bronhitis, astmu i kao dodatak jelima pogotovo pecivima jer se osjeti i okus i miris, a proizvodi i sadnice.
Božo je inače po struci mašinski tehničar sa, kako kaže, zamalo diplomom Više tehničke škole u Čačku, no zbog nezavršena četiri ispita, ovaj apsolvent iz prošlog vijeka, otišao je u penziju sa srednjom stručnom spremom. Nada se da će posao sa smokvama nastaviti neko iz porodice.
"Imam sina i kćerku i unučad od njih, nije baš veliki interes da nastave s ovim poslom, ali sad ću ih početi voditi sa sobom da naplaćuju, da se im osladi", otkriva plan koji je skovao i dodaje kako smokva ostaje prioritet, ali ima i dva stabla masline koje mu godišnje daju 50-60 litara ulja.
Mostarski sajam se zatvara danas, pa ako ne stignete do njegovog štanda, Božu potražite drugim sajamskim manifestacijama.
Povezana biljna vrsta
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Rodoč bb,
88000 Mostar,
Bosna i Hercegovina
tel: +387 36 350 194,
e-mail: info@mostarski-sajam.com
web: http://www.mostar-fair.com/