Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Kruškina buva
  • 10.05.2025. 09:00

Ne podcjenjujte kruškinu buvu: Ubrzo slijedi napad

Čim prevlada sunčano vrijeme i porastu temperature, dolazi do "eksplozije" larvi kruškine buve.

Ne podcjenjujte kruškinu buvu: Ubrzo slijedi napad
Foto: Bojan Kecman
  • 69
  • 33
  • 0

Kruškina buva, Psylla pyri, najznačajnija je štetočina krušaka zbog koje su iskrčeni mnogi zasadi, ne samo u Evropi, već i kod nas. Iako, za sada, nema napada, s toplijim danima, odnosno, dužim periodom sa stabilnim i visokim temperaturama, može doći do jakog napada štetočine.

Njene larve su već prisutne na mladim grančicama, odnosno, vršnim listovima. Najviše se tu i naseljavaju larve kojih ukupno ima u pet stadijuma, a što je najgore, svaki luči mednu rosu na koju se naseljava gljiva čađavica. Ova gljiva vektor je za fitoplazmu zbog koje propadaju stabla, a medna rosa privlači mrave.

Slaba ponuda insekticida

Već poslije precvjetavanja na stablu se mogu vidjeti prve larve, a pošto obično ima dosta padavina u tom periodu, šteta je mala jer buva ne voli kišno vrijeme. Međutim, čim prevlada sunčano vrijeme i porastu temperature, dolazi do "eksplozije" larvi i intenzivnog lučenja medne rose i sisanja sokova lista i peteljki zbog čega dolazi do opadanja plodova, a često, nakon nekoliko godina bez zaštite, i propadanja stabala.

mravi na grani kruške
Od velike je važnosti da se preventivno djeluje na štetočinu (Foto: Julijana Kuzmić)

Buva ima više generacija, a najteža borba protiv nje je tokom vrelih ljetnjih mjeseci. Što se više tretiraju stabla, njen nagon za preživljavanjem je veći. Zato je od velike važnosti da se preventivno djeluje na štetočinu, ne samo tokom februara kada imago leti iz šumskih kompleksa i polaže jaja na stabla, već i prije početka lučenja medne rose.

Dakle, upravo ovih dana, kada prestanu padavine i porastu temperature, treba izvršiti tretmane protiv buve.

Međutim, i to je teško jer su zabranjena dva preparata koja su je najbolje suzbijala, odnosno, kontrolisala. Riječ je o sredstvima Delegate i Movento. Ostalo je svega nekoliko insekticida, odnosno, aktivnih materija, ali one ne mogu da pruže punu zaštitu, tako da će pred proizvođačima krušaka, u budućnosti, biti težak zadatak.

Štititi korisne insekte

O izboru sredstava i vremenu primjene voćari bi trebalo da se, obavezno, konsultuju sa zaštitarima, a ako se želi organska zaštita, naročito za male voćnjake, postoje sredstva koja mogu da kontrolišu populaciju buve. Ovde treba napomenuti da ne treba često prskati stabla, već do onog momenta kada korisni insekti, svojom brojnošću, mogu da kontrolišu populaciju buve.

Šta je važno znati prilikom suzbijanja kruškine buve?

Najviše se misli na zlatooku i bubamaru koje se ne mogu oporaviti čestom primjenom insekticida zbog čega buva nema neprijatelja, osim insekticida, a stekla je otpornost na veliki broj aktivnih materija.

Može se koristiti kaolinska glina koja je manje štetna za korisne insekte, zatim sirće za salatu, bijeli i crveni luk i čili paprike koje su sebi sadrže kapsaicin, vrlo koristan sastojak za suzbijanje buve.

U prksalicu od 10 litara, dovoljno je da se ubaci 100 mililitara sirćeta i tri litre vode, u kojoj su nekoliko dana otapani čili paprika, crveni i bijeli luk. Trebalo bi da se obave dva do tri tretmana, najbolje u fazi kada su larve mlade, odnosno, svijetlo-zelene boje, prije lučenja rose. Postoje i sredstva na bazi željeza koja isušuju rosu, kao što je npr. Fesil, ali su skupa za većinu voćara. Starije larve nešto su otpornije, ali, i njima smetaju navedena sredstva. Može pomoći i Neem ulje, litra u 100 litara vode jer otežava ishranu larvi.

I da. Nije dobro pretjerano hraniti voćke nakon cvjetanja. Ne koristiti KAN jer što voćka više buja, napad i nagon za preživljavanjem buve su jači.


Tagovi

Kruškina buva Kapsaicin Fesil Medna rosa Fitoplazma Delegate Movento Larve


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]