Ako su na stablu prisutni i sitniji plodovi, što je sasvim normalno, procjenitelji iz osiguravajućih kuća koriste to kao dokaz da su zahvaćeni bolešću. Šta je istina?
Čađava krastavost krušaka, Venturia pyrina, najznačajnija je bolest krušaka. Ona dovodi do smanjenja kvaliteta ploda koji se ne može prodavati kao prva klasa, već za industriju, odnosno, proizvodnju rakije. Zbog nje i osiguravajuće kuće prave probleme voćarima. Ipak, plod može da dostigne punu veličinu, pod uslovom da do zaraze nije došlo uslijed primarnih infekcija.
Tezu da plodovi zahvaćeni ovom bolešću ne mogu da dostignu punu veličinu za tržište, što je od šest i po do osam centimetara u prečniku, najviše iznose stručnjaci osiguravajućih kuća, kada procjenjuju količinu i kvalitet roda nakon mraza ili oštećenja nastalih udarom grada.
Osiguranje zasada vrši se protiv mraza i leda, zajedno ili pojedinačno. Ako dođe do toga, procjenitelji moraju da izađu na teren i procijene štetu. Umjesto da obrate pažnju na to da li ima manje ploda zbog smrzavanja cvjetova ili plodića i koliko ih je opalo zbog leda, često koriste čađavu krastavost kao dokaz da rod nije dobar i da plodovi nisu krupni.
Zbog toga se voćarima obračunava manji ili nikakav iznos pomoći od osiguravajućih kuća. Istina je sljedeća. Ukoliko je do infekcije i zaraze plodova krušaka došlo tokom i odmah nakon cvjetanja, odnosno, ako voćari nisu tada tretirali stabla protiv prouzrokovača čađave krastavosti, može da dođe do deformacije plodića koji su nepravilnog oblika i ne dostižu punu veličinu tokom vegetacione sezone, tj. do berbe.
Pričekajte sa berbom jabuka: Plodovi su nezreli, sadrže dosta šećera i nisu za hladnjaču
Za takve plodove kaže se da su zahvaćeni primarnim infekcijama i ona je uzrok manjoj veličini i kvalitetu plodova. Često dolazi i do pucanja plodova ako je tokom primarnih infekcija često padala kiša.
Pošto većina voćara prestaje da tretira zasade u prvoj polovini juna, jer smatraju da od tada neće više biti infekcija krastavošću, do zaraze dolazi kasnije, tokom jula jer na snagu stupaju sekundarne infekcije koje zahvate već formiran i veći plod. Sekundarna infekcija neće dovesti do smanjenja ploda već do pojave sitnih crnih pjega na pokožici.
Ako su na stablu prisutni i sitniji plodovi, što je sasvim normalno, procjenitelji iz osiguravajućih kuća koriste to kao dokaz da su zahvaćeni bolešću i da je to razlog slabijeg roda i veličine ploda.
Istina je da se sve svodi na novac i svaki procjenitelj i osigurvajuća kuća pokušaće da prođu što bolje, tj. da daju manje novca osiguranicima, ali je važno da voćari takođe znaju koje adute mogu da imaju i dobiju puni iznos odštete. Još se dešava da procjenitelji ne izlaze na teren malo prije berbe jer je tada faza nalijevanja ploda koji su skoro dostigli punu veličinu.
Dakle, važno je zaključiti da plodovi krušaka, a isti slučaj je i sa jabukama, mogu da dostignu veličinu ako su zaražene sekundarnim, a ne primarnim fuzikladijem, što je drugi naziv za čađavu krastavost i voćari, naročito stariji, koji nemaju mnogo iskustva u zaštiti jer se oslanjanju na stručnjake, trebalo bi to da znaju. U suprotnom, neće dobiti ili će vrlo malo dobiti novca od osiguravajućih kuća.
Tagovi
Autor