Pretraga tekstova
Na tržištu je mali broj fitofarmaceutskih sredstava koji djeluju baktericidno iz tog razloga prvi i najvažniji tretman u jesen "plavo prskanje" nikako ne treba izostavljati na jezgičavom voću.
Preparati na bazi bakra se mogu primijeniti u zasadima oraha i lješnjaka, isti oni kao i kod jesenje zaštite koštičavog i jabučastog voća, o kojima smo nedavno pisali.
O bakteriozama se malo govori, a sve su prisutnije na gajenom bilju. Riječ je o oboljenjima koja izazivaju bakterije, često se u simptomatici pogriješi pa se biljke tretiraju kao da je bolest prouzrokovala fitopatogena gljiva.
Na tržištu je mali broj fitofarmaceutskih sredstava koji djeluju baktericidno iz tog razloga prvi i najvažniji tretman u jesen "plavo prskanje" nikako ne treba izostavljati na jezgičavom voću, orahu i lješnjaku, kod kojih se često javljaju prvenstveno - bakterijska pjegavost na orahu ili bakterijska palež i bakterijski rak na lješnjaku.
Primjena bakarnih fungicida koji imaju i baktericidno djelovanje preporučuje se u jesen odmah nakon opadanja lišća ili tačnije 30 do 50 posto opalog lišća, jednom ili u dva navrata u jesen, te zimsko pred kretanje vegetacije.
Bakterijska pjegavost oraha je oboljenje koje prouzrokuje bakterija Xantomonas campestris pv. juglandis simptomi se javljaju na listovima i plodovima u vidu tamnih pjega. Takođe, prepoznatljiv simptom koji potvrđuje da se radi o ovoj bolesti je pojava bakterijskog iscjedka ili eksudata.
Početak zaštite odnosi se na bakarne preparate u toku faze mirovanja vegetacije barem dva puta, a u toku vegetacije, preventivno. Dobre rezultate u zaštiti, na našem tržištu, daju mikrobiološki stimulatori kao što su: Ekstarsol, BIoLife i drugi.
Baktrijska pjegavost je raspoređena uz lisne nerve, a kasnije pjege pocrne cijelom dužinom lista. Na zaraženim se mladicama razvija vršna tamna palež. Najveće štete nastaju na plodovima, na zelenoj ljusci se u početku javljaju sitnije pjege koje vremenom bivaju sve veće one se udubljuju i prouzrokuju trulež cijele jezgre, plod nakon toga se smežura i opadne.
Parazit prezimljava u zaraženim dijelovima, prije svega u ljetorastima i zbog toga je veoma važan jesenji tretman. Treba izbjegavati sadnju osjetljivih sorti. Relativno otporne sorte su: Šejnovo, Rasna, Kasni rodni, Ovčar i Elita.
Od direktnih mjera borbe, značajno je sakupljanje i uništavanje opalog zaraženog lišća jer parazit i u njemu može da prezimi. U toku ljeta, da bi se izbjegle sekundarne infekcije treba sakupljati i spaljivati oboljele mladare.
Bakterijski rak na lješnjaku izaziva bakterija, takođe, iz roda Xantomonas camestris pv. coylina uzokujući pojavu tamnih pjega.
Karakteristični simptomi bakterioza su:
Fitofarmaceutska sredstva na bazi bakra koristite prema uputstvu proizvođaču, s malim procentom nešto veće koncentracije, ako se očekuje godina sa nešto više padavina, kao što je bila protekla.
Tagovi
Jezgričavo voće Zaštita oraha Zaštita lješnjaka Bakarni preparati Bakterioze Fitofarmaceutska sredstva
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom. Uvijek spremna na nove izazove u oblasti agrobiznisa. U stalnom kontaktu sa poljoprivrednim proizvođačima i njihovim problemima proistekla je borba za bolji položaj istih i za borbu agrara uopšte. Iz tog razloga bavi se i agrarnom politikom.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)