Domaćin Ilija je svoje kruške već "ukrasio" flašama. Znate li kako se to radi?
U domaćinstvu Ilije Mijatovića, u Šušnjarima, kod Laktaša, ove godine kruška je dobro rodila. Biće opet rakije s plodom kruške u flaši, po čemu je ovaj domaćin nadaleko poznat. I mladi zasad šljiva, star četiri godine, dobro je rodio.
Ilija svake godine, mjesec dana nakon oplodnje krušaka, kroz grlić flaše provlači plodove veličine malo većeg lješnika.
Zatim vezicama veže flašu za granu i obilazi zasad barem mjesec dana, da vidi da li je plodić u flaši otpao? Ako ne otpadne onda će većina plodova ostati u flaši i narasti do berbe, a kada se ispeče rakija, sipaće se u flaše s takvim manjim ili većim plodovima.
"Svake godine stavljam od 400 do 500 flaša i ostane mi minimalno pola. Prošle godine ostalo mi je 250 flaša sa plodom kruške unutra. Ove godine stavio sam nešto više od 300 i trebalo bi da ih ostane minimalno 150. Nije to lak posao, treba znati koji plod izabrati i na koju granu zavezati flašu. Muka je kad malo naraste plod, pa otpadne i onda je još teže izvući ga iz flaše", kaže Ilija.
Srećom, trud se isplati jer do berbe Ilija proda sve flaše sa plodom kruške. Važno je naglasiti da je to organska rakija sa organski proizvedenim plodom kruške unutra. Mijatović je prošle godine dobio sertifikat, a rakiju s kruškom izvozi u Njemačku, gdje je prodaje po cijeni od 25 evra za jednu flašu s plodom unutra.
"Cijena rakije Viljamovke, bez ploda je 20 KM po flaši i ostalo mi je nešto malo od prošle godine. Veći dio sam prodao u Njemačkoj, a manji ovde kod nas. Sreća pa je ove godine rodila kruška i biće ponovo rakije. Imam protivgradnu mrežu, navodnjavanje i svoj kotao. Viljamovka je opala u zadnje vrijeme ali biće je više nego prošle godine. Fetel je podbacio zbog mrazeva, a Konferans i Santa Marija su baš dobro rodili", ističe Mijatović.
U ovoj godini, prvi put je rodila i mlada šljiva stara četiri godine. Sa stotinjak stabala uglavnom čačanske rodne, Mijatović očekuje oko pola tone. Sve će da ide u rakiju jer, kako kažu stari ljudi, šteta je šljivu iskoristiti za pekmez ili prodaju u svježem stanju.
Fotoprilog
Tagovi
Autor