Dunje imaju dva stupnja zrelosti, a u odnosu na to možete ih brati kao stolno voće ili kao konzumno.
Berba dunja je u toku, a kada ćete ih brati zavisi od namjene - da li će biti stolno ili korišteno u preradi. Tako se razlikuju dva stupnja zrelosti: fiziološka ili (botanička zrelost) i potpuna ili (konzumna zrelost).
Kako ćete znati da je dunja botanički zrela? Dostigla je maksimalnu krupnoću, ima žutu boju i lako se otkida sa grane.
Pazite da je ne berete prije ovog stupnja, jer je kvalitet slabiji, a plodovi se mogu dugo čuvati. Signal koji će vam pokazati da je dunja fiziološki zrela su i malje, koje se teško skidaju.
Zrelost za jelo se dostiže nakon berbe, za mjesec, dva dana.
Najčešće sorte, krupnih plodova, koje se uzgajaju kod nas su leskovačka, morava, trijumf, asenica, hemus, šampion.
Podsjetimo, u BiH je uzgoj dunje rijetka pojava. No, ovo voće uzgaja Vlado Stokić.
Plodovi dunje su potpuno, odnosno tehnološki zreli onda kada dobiju najbolji okus i miris, kao i svojstvenu boju pokožice, koja je karakterističnu za određenu sortu. To znači, kod, na primjer, leskovačke dunje, da je pokožica ploda limunasto žuta, meso je sitnozrno, kiselo-slatkog okusa, fine arome.
Obrane plodove je moguće čuvati oko tri mjeseca na temperaturi od nula do dva stupnja Celzijusova, pri relativnoj vlažnosti zraka od 90 posto. Potrebno ih je tretirati fungicidima, prije nego što se unesu u skladište.
Plodovi se mogu čuvati i u dobro provjetrenim podrumima ili sličnim prostorijama do početka januara, pa čak i do marta, u ovisnosti od sorte.
U ovom periodu može se pojaviti unutrašnje tamnjenje, gorke pjege, plutaste pjege ili meka trulež. Zato je najvažnije da se dunje beru na vrijeme i da se skladište pod navedenim uslovima i ne predugo, kao i da prije berbe osigurana pravilna ishrana, navodnjavanje i prskanje sa sa CaCl2 i Ca(NO3)2 u više navrata.
Foto: Bigstockphoto/Logga Wiggler
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica