Pretraga tekstova
Iako se brojne zemlje ne mogu pohvaliti baš dobrim prinosima trešanja ove godine, Belgija je izuzetak, a berba je takođe krenula nešto ranije.
Iako je na europskom tržištu početkom maja nedostajalo trešanja i to najviše zbog vremenskih uticaja u proizvodnim područjima Portugala, Italije, Francuske i Španije, izgleda kako se stanje poboljšava te su pojedine zemlje zadovoljne svojim prinosima.
Jedna od njih je i Belgija, u kojoj je berba započela nešto ranije nego što je to uobičajeno, a sudeći prema velikoj potražnji domaćih, ali i stranih kupaca ova godina bi mogla biti jako dobra.
"Čini se kako uzgoj trešanja napreduje. Krenuli smo s berbom pet do deset dana ranije nego inače. Rane su se sorte prodale jako brzo, a s kasnima smo započeli prošlu nedjelju. Mi proizvođači jako smo optimistični pogotovo kada čujemo kako su naši plodovi traženi i u inostranstvu pa čak i u prekookeanskim zemljama", rekla je Karel Belmans iz Belgische Fruitveilinga za freshplazu. Priznaje i kako joj trenutno jedini strah predstavlja najavljena obilna kiša koja bi mogla uzrokovati pucanje plodova.
Iako je u Belgiji uzgoj trešanja vrlo koncentrisan na određena područja, ipak postoji fokus na kultiviranoj proizvodnji.
"Pomno pratimo razvoj novih sorti jer uvijek želimo imati bolje. Rana Samba koja se kod nas najviše proizvodi je visokokvalitetna, međutim jako teška za uzgoj. Mislim da bismo mogli imati 40% pokrivene proizvodnje ako cijene to dozvole. Na kraju krajeva, kao što sam već rekla, ova sorta jako puno košta", napominje Karel.
Njemački voćari, ipak očekuju nešto niže prinose u odnosu na 2019. godinu. Na osnovu prve procjene Saveznog statističkog ureda (Destatis) očekuje se da će ukupna ubrana količina iznositi 53.500 tona što bi bilo smanjenje od 11% u odnosu na godinu prije, a kao glavni razlog naveli su kasni mraz i sušno proljeće.
No, uprkos padu, očekuje se da će prinosi trešanja biti 12% iznad desetogodišnjeg prosjeka od 47.800 tona.
Sredinom maja su se na tržnicama pojavile prve trešnje. S obzirom na to da ova voćna vrsta ne može naknadno sazrijeti u gajbama, neophodno je u voćnjak ući u pravom trenutku i započeti berbu kada su plodovi u punoj zrelosti, kako bi se postigla prava tržišna vrijednost plodova.
Domaća prodaja i izvoz nastaviće se uobičajeno, ali će voćari morati da se pridržavaju i dalje mjera socijalne distance, pojačane zaštite i dezinfekcije.
Tagovi
Trešnje Belgija Prinosi Potražnja Mraz Kiša Njemačka Berba trešnje
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Strna žita...foto: Bojan K.