Suša u Rumuniji dovela je do nedostatka stočne hrane, a otkupna cijena mlijeka uzgoj čini neisplatiivm. Stočari će biti prisiljeni prodati životinje klaonicama
Rumunski poljoprivrednici suočavaju se s ogromnim izazovima zbog ovogodišnje suše, izvještava Euronews.
Broj goveda na farmama u cijeloj zemlji opada, a uzgajivači upozoravaju da bi na jesen mogao pasti za čak 30%. Suša je otežala nabavu stočne hrane, koja je sve skuplja, dok niska otkupna cijena mlijeka čini uzgoj neisplativim. Najavljuju da će morati prodati sve životinje klaonicama jer ih više ne mogu hraniti.
Kako navode, u odnosu na prošlu godinu, troškovi stočne hrane gotovo su dvostruko viši, a cijene životinja 30 do 40% niže.
"Za bika od 400-500 kg ne možemo dobiti više od 4.000-4.500 leja (oko 800-900 eura) u klaonici. Prošle godine smo dobivali 8.000-9.000 leja (oko 1.600-1.800 eura)", rekao je poljoprivrednik iz Olta, Traian Gîrtan.
Predstavnici uzgajivača stoke ističu da je situacija slična u svim dijelovma zemlje koji su pogođene sušom.
Stočari kolju životinje zbog suše, a mafija zarađuje na plavom zlatu
Oni koji već sada koriste stočnu hranu namijenjenu za zimu, predviđaju, bit će prisiljeni likvidirati stada u oktobru ili novembru.
"Posljedice će biti dugoročne jer ionako svjedočimo drastičnom, dramatičnom i zabrinjavajućem smanjenju stočnog fonda, budući da smo ostali s nešto više od milion krava, dok smo nekad imali i sedam miliona", istaknuo je predsjednik Udruženja uzgajivača goveda za meso Rumunije, Dumitru Grigorean.
Mali poljoprivrednici kažu da će se posljedice odraziti i na maloprodaju. "Cijena ovčjeg i goveđeg mesa će se iduće godine udvostručiti jer više nema dovoljno životinja", dodao je Gîrtan.
Kako navode, Rumunija sada ima oko milion goveda, od kojih je približno 300.000 mliječnih krava. Predstavnici uzgajivača upozoravaju da je farmu, jednom kad se zatvori, vrlo teško ponovno pokrenuti.
Rano smo trljali ruke: Hoće li suša dovesti do rasta cijena u BiH?
"Treba jako dugo vremena za zamjenu, najmanje pet godina, da od sjemena dođemo do mliječne krave", objasnio je predsjednik Udruženja uzgajivača goveda iz Rumunije, Petre Bordeianu.
Također, predviđaju da će pritisak na klaonice porasti na jesen, kada će stočari moći prodati i subvencionirane životinje koje su morali zadržati četiri mjeseca.
Tagovi
Autor