Prvih nekoliko sedmica života sisa često, svakih sat vremena, odnosno 20 puta u toku dana, iz tih razloga mladunče u prva dva mjeseca treba biti neprekidno uz kobilu. Već poslije dvadeset dana starosti počinje se sa prihranjivanjem suhom hranom.
Ako ste jedan od onih koji se ozbiljno ili iz hobija bavi uzgojem konja, onda treba obratiti pažnju na svaki segment u njihovom gajenju. Stručnjak za stočarstvo, Aleksandar Canić ističe zašto je važna pravilna ishrana ždrjebadi.
Već jedan, do jedan i po sat poslije partusa, ždrjebetu treba omogućiti da sisa. U ovom periodu značaj kolostruma kobile je višestruk. Pored toga što obezbjeđuje sve hranjive materije, mladom grlu stvara i imunitet preko antitjela. Veoma je važno da se što ranije konzumira jer mogućnost prolaska imunoglobulina kroz crijevni epitel se brzo gubi, a poslije 30 - 36 sati i sasvim, naglašava Canić.
Ždrijebe obavezno treba dobiti majčino mlijeko. U prvim nedjeljama života sisa često, svakih sat vremena, odnosno 20 puta u toku dana. Iz tih razloga mladunče u prva dva mjeseca treba biti neprekidno uz kobilu. Ukoliko iz nekog razloga ne može da sisa, može se napajati kravljim ili kozjim mlijekom. U tom slučaju ono mora biti djelimično obrano (razrijeđeno vodom u odnosu 1:1) kako bi sadržaj masti bio sličan sa kobiljim mlijekom.
Već poslije dvadeset dana starosti počinje se sa prihranjivanjem suhom hranom. Koriste se kvalitetno sijeno i zob, gnječeno zrno lana i mekinje. U ovom periodu uzrasta takođe su dobre smješe koncentrata sastavljene prema potrebama ždrjebadi. Smješa za početak ishrane mladunaca sastoji se od gnječenih zrna zobi (60 odsto), mekinja (20 odsto) i lanenog brašna (20 odsto). Uz koncentrat ide i sijeno najboljeg kvaliteta. Sa četiri mjeseca starosti, trebalo bi konzumirati oko jedan kilogram suhe hrane dnevno.
Kako smo ranije pisali, zob se najviše upotrebljava u ishrani konja, kako zbog ukusa tako i zbog dijetetičkog djelovanja na varenje. Ako su hranjeni ovsom, veoma rijetko oboljevaju od kolika i takozvane prazničke bolesti. Odraslim grlima daje se u zrnu, a ždrjebadima i starijim kategorijama, prekrupljen.
Neadekvatna ishrana može dovesti do nepravilnosti u razvoju kostiju, što se kasnije ne može ispraviti ni nadoknaditi. Za razvoj zdravog i snažnog kostura neophodni su kalcij, fosfor, vitamini A i D3, proteini i prisustvo mikroelemenata (cink, bakar, mangan), navodi stručnjak za stočarstvo.
Ključni momenat u odgoju je odlučenje, koje se mora izvesti u momentu kada je grlo sposobno da zadovolji sve svoje potrebe kroz suhu hranu. U tom periodu je veoma važan sastav proteina u obroku, tada može biti korisno prisustvo nekog hraniva animalnog porijekla koje u sebi ima veliki izvor proteina. U tu svrhu može se koristiti riblje, mesno, koštano brašno ili neka slična hraniva.
Odlučenje nastupa sa šest mjeseci i u tom periodu ždrjebe konzumira četiri do pet kilograma suhe hrane na dan. Sa odlučivanjem mlado grlo obično ima 40 do 45 odsto mase odraslog, a sa dvije godine njegova masa je 70 odsto mase potpuno razvijenog konja.
Odbijeni mladunci nastavljaju sa ishranom sijenom i koncentratima. Utrošak koncentrata se postepeno smanjuje ako se ždrjebad hrane na paši. Od prve do druge godine uzrasta, osnovna hrana podmlatka je sijeno i paša, uz manju količinu koncentrata (oko jednog kilograma), preko ljeta ako je paša kvalitetna koncentrat nije ni potreban. Pored kvakitetne ishrane, svježa voda i so moraju biti na raspolaganju cijelog dana, ističe Canić.
Tagovi
Autorica