Pretraga tekstova
Vlada RS prošle nedjelje usvojila je informaciju o tome u kakvom se stanju nalazi uzgoj i plasman junećeg i svinjskog mesa, te predložila Savjetu ministara uvođenje prelevmana i carina.
Tokom jučerašnjeg dana, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, Staša Košarac, predložio je Savjetu ministara BiH da razmotri odluku o uvođenju zaštitnih mjera, odnosno, prelevmana i carina na uvoz svježeg i rashlađenog goveđeg i svinjskog mesa iz EU.
Kroz ovaj prijedlog precizirano je da uvoz pomenutih vrsta mesa bude podvrgnut plaćanju pune carine, a koja je propisana važećom Carinskom tarifom Bosne i Hercegovine, navodi se u Savjetu ministara.
Zamisao je da se pomenuta odluka primjenjuje 200 dana od momenta stupanja na snagu, a ministar Košarac istakao je da će se založiti za njeno usvajanje, s namjerom da se zaštite domaći proizvođači, navodi Srna.
Kako smo nedavno pisali, Vlada RS prošle nedjelje usvojila je informaciju o tome u kakvom se stanju nalazi uzgoj i plasman junećeg i svinjskog mesa, te predložila Savjetu ministara uvođenje prelevmana i carina na uvoz ovih kategorija mesa.
"Na osnovu pomenutih zahtjeva i u skladu sa aktuelnim procedurama, pripremili smo odluku o posebnim mjerama na uvoz svježeg i rashlađenog goveđeg i svinjskog mesa iz EU, koju smo uputili Savjetu ministara na razmatranje", naveo je Košarac i dodaje da osnovna politika resornog minstarstva i jeste zaštita naših farmera.
"Kroz razgovor sa predstavnicima poljoprivrednih udruženja, istakli smo da se inicijative za uvođenje mjera podnose nadležnim entitetskim ministarstvima, a koja imaju statističke i druge relevantne podatke. Sada, kada imamo kredibilan zahtjev nadležnog ministarstva i Vlade Republike Srpske, predložio sam Savjetu ministara odluku o posebnoj protekciji na uvoz goveđeg i svinjskog mesa iz EU i pozivam kolege da to podrže", poručuje Košarac.
Proizvođači junadi i svinja zahtjevaju zaštitu domaće proizvodnje
Podsjetimo, prošle godine su iz Udruženja poljoprivrednika BiH istakli kako uvozom svježe i rashlađene svinjetine i junetine nisu ugroženi samo primarni poljoprivredni proizvođači nego i klaonice u našoj zemlji, koje se suočavaju sa problemom viška radne snage.
"Molimo vas da naš zahtjev odmah riješite i uvedete gore navedene mjere, kako mi proizvođači, ali ni klaoničari ne bi trpili dalje štete", stoji u obraćanju stočara Vijeću ministara BiH.
Tom prilikom je zaključeno da ukoliko se zahtjev farmera ne uvaži, to će se smatrati kao da je uništena domaća proizvodnja svinjskog i junećeg mesa, a samim tim i prerađivački kapaciteti.
Tagovi
Zaštita domaće proizvodnje Uvoz mesa Prelevmani i carine Protektivne mjere Staša Košarac Savjet ministara BiH
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Pripreme u toku 😇