To je razdoblje koje predstavlja mini odmor za kravu i farmera prije početka nove laktacije. Smatra se da kvalitet naredne laktacije zavisi od ishrane i njege upravo u tom periodu
Period zasušenja kod krava traje najmanje dva mjeseca prije teljenja. To je razdoblje koje predstavlja mini odmor za kravu i farmera prije početka nove laktacije. Smatra se da kvalitet naredne laktacije zavisi od ishrane i njege upravo u tom periodu, navodi savjetodavac za stočarstvo, Dejan Obradović.
"Ukoliko je period zasušenja kratak, organizam krave nema dovoljno vremena za pripremu za narednu laktaciju. To može da se odrazi na plod i to da su telad slabije razvijena i nemaju dovoljno razvijen imuni sistem. Tokom perioda zasušenosti tele poveća svoju masu i do 30 kg", ističe ovaj stručnjak iz PSSS Loznica
Osim toga što krava u ovom periodu oporavlja vime, to se dešava i sa buragom.
"Do perioda zasušenja u buragu se oštećuju 'buragove papile' koje su bitne za dobru probavu i resorpciju energije. Često se dešava da mršave ili debele krave nakon teljenja imaju problem sa koncepcijom."
Kako objašnjava Obradović, postoje dvije faze zasušenja. Prva traje od početka zasušenja do 21 dan pred teljenje, dok druga traje do teljenja.
"U prvoj fazi obrok za krave treba da bude bogat sirovim vlaknima, dok pred teljenje treba povećati udio energije. Voluminozni dio treba da čini livadsko sijeno, jer ima manje kalcijuma od lucerkinog sijena i na taj način se smanjuje rizik od pojave mliječne groznice", savjetuje on.
Krave u prvih pet sedmica prosječno konzumiraju 10-12 kg suhe materije obroka, a sadržaj energije i sirovih proteina je manji. Tokom zadnjih sedmica obrok treba pojačati energetski. Kaže da posebno treba paziti na unos kalcijuma.
"Magnezijum djeluje na mobilizaciju kalcijuma. Tokom jeseni mineralni dodatak treba da bude nešto bogatiji magnezijumom. Tokom zadnje faze treba uključiti ona voliminozna hraniva koja će biti zastupljena u buragu tokom laktacije, kako bi se mikroorganizmi buraga mogli prilagoditi."
Prirast krava u prvoj fazi zasušenja treba ograničiti na 400-500 g na dan, savjetuje dalje.
"U obrok se može uvesti i dva do tri kilograma slame. Količinu silaže i drugih hraniva bogatih energijom ograničiti."
Količina silaže koja se koristi, napominje, ne bi trebalo da prelazi sedam do 10 kilograma dnevno. Koncentrovani dio obroka smanjiti na jedan do dva kilograma dnevno, što zavisi od tjelesne kondicije krave.
U drugoj fazi zasušenja apetit krava i unos hrane se smanjuje, a potrebe u hranljivim materijama su veće.
"U ovom periodu krava konzumira do 1,8 posto suhe materije od svoje težine. Smanjenje konzumacije kompenzuje se povećanjem koncentracije energije i proteina u hrani. Količinu koncentrata povećati na 2,5 do 4 kilograma dnevno", precizira ovaj savjetodavac i dodaje da koncentrovani dio obroka treba povećavati postepeno.
"Obratiti pažnju na nivo kalcijuma, kalijuma i fosfora, ako je moguće isključiti potpuno lucerkino sijeno iz obroka. Zasušenim kravama dodaju se vitaminsko-mineralni dodaci za zasušenje koji sadrže više antioksidanata. Ukoliko dođe do edema vimena isključiti so iz obroka", zaključuje on.
Tagovi
Autorica