Uslovi koji su neophodni za uzgoj jata japanskih prepelica nisu zahtjevni ni ljeti, a ni tokom hladnijeg perioda. Odgovara im toplota, zimi same sebe griju, a potrebno im je malo slobodnog prostora u kavezima.
Uzgoj japanskih prepelica nije zahtjevan posao, neophodno je kvalitetno matično jato, izolovana prostorija, adekvatni kavezi, hrana, higijena i temperatura, a već nakon 45 dana počet će da nose jaja. Ukoliko su obezbijeđeni neophodni uslovi dovoljno je nekoliko parova i mali prostor koji se kao takav lako i održava, tako da su kavezi često smješteni u garažama, šupama ili nekim drugim sporednim objektima.
Prepelice se ubrajaju u sitnu perad, dužina im se kreće oko 18 cm, od čega je rep tri centimetra. Mužjaci obično imaju šira i izraženija prsa. Jedan pijetao dovoljan je za tri do pet ženki. Prepelice su plašljive i ne treba ih uznemiravati jer tada skaču i lete i udarajući u žice kaveza i tako se mogu lako povrijediti.
U zavisnosti od veličine jata određuje se sistem smještaja, za male i srednje farme to je podni sistem, a ukoliko je u pitanju farmski uzgoj, praktikuju se kavezni sistemi.
Tek izleženo pile, veoma je sitno i teži svega oko osam grama, jako su živahni, brzo napreduju tako da nakon desetak dana imaju oko 20 grama, poslije mjesec dana imaju oko 90 grama, dok su mužjaci nešto teži.
Tokom prvih dana uzrasta treba obratiti pažnju na temperaturu, a najoptimalnija je oko 35°C, kako prepelice rastu tako se i temperatura smanjuje i to svake sedmice za tri do 4°C, sve dok se pilići skroz ne operjaju, a to je u uzrastu tri do četiri sedmice. Zagrijavanje se obično omogućava električnom sijalicom koju treba postaviti iznad pilića na visini od 50 cm. Da li im je dovoljno toplo pokazat će oni sami, obzirom da se ukoliko je temperatura niža okupljaju u gomile.
Veoma je bitno da se objekat u kome su smještene prepelice redovno provjetrava i da se obrati pažnja na osvjetljenje i naravno da je sve čisto i uredno, a to se postiže tako što je dno kaveza mrežasto kako bi izmet propadao, a prepelice ne bi dolazile u dodir sa njim čime se otklanja opasnost od infekcije.
Kada se mijenjaju godišnja doba, konkretno kada dolazi do zahlađenja objekat se mora pregledati i zaštiti prozori kako bi temperatura u prostoriji konstantno bila do maksimalno 20 °C.
"Tokom jesenjeg i zimskog perioda u dobro izolovanom objektu ne treba grijanje, sem ukoliko su vanjske temperature ekstremno niske. Prepelice mogu same sebe da griju u jatu", otkrila nam je Dušanka Milovanović iz Bukovca koja zajedno sa suprugom Radetom godinama gaji prepelice.
Dodaje da je tokom prijelaznih perioda ishrana ista samo što češće uz glavnu hranu ubacuje vitamine u vidu rendane šargarepe, jabuke, kruške što rado jedu. Prepelice dobijaju i trinu od suhe djeteline, različito sezonsko povrće, najčešće blitvu ili špinat, kao i sjeckanu koprivu. Naša sagovornica kaže da za svoje prepelice jednom sedmično priprema čaj od koprive koji im daje da piju umjesto vode što je odlično jer tako obogaćenom ishranom se postiže produktivnost i bolji kvalitet jaja, a takva jaja imaju veću ljekovitu vrijednost.
Da napomenemo da se prepelice hrane posebno pripremanim koncentratom koji sadrži sve što je neophodno za normalan život i rast. Uzgajivači često sami pripremaju ovaj koncentrat vodeći računa o količini vitamina i minerala. Kvalitet hrane je veoma bitan obzirom da od toga zavisi bio-hemijski sastav jaja koja se od davnina koriste kao prirodno ljekovito sredstvo. Hrana za japanske prepelice mora da sadrži dovoljan procenat proteina, vitamina i minerala, a u periodima kada je hladnije potreba za energijom je nešto veća pa je neophodno povećati udio žitarica u hrani.
Tagovi
Autorica