Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Limuzin
  • 18.12.2020. 13:45

Da li je limuzin rasa zamjena za simentalca?

Nemogućnost kupovine kvalitetne teladi za tov - simentalaca, našeg sagovornika navela je da obrati pažnju na inostanstvo gdje uzgajivači imaju svoj tovni materijal, a u regionu se sve više teladi uvozi.

Foto: Miroslav Kiš
  • 2.239
  • 207
  • 0

Kako kaže Miroslav Kiš, s obzirom da je odrastao na selu, nastavio je posao svojih predaka. Na ideju da uveze tovna goveda rase limuzin iz Francuske došao je zbog agrarne politike koja je počela dijeliti poljoprivrednike na velike i male, ratare i stočare.

"Nije se moglo doći do zemljišta bez stočarstva, a i vidjeli smo da na zemlji koju radimo privatno, bez stajnjaka ne možemo ostvariti vrhunski prinos. Ratarska proizvodnja na zakupu privatnog postala je pretjerano skupa i neisplativa. Riješili smo da ćemo toviti bikove jer možemo proizvesti kabastu hranu", kaže Kiš.

"Zadržati ljude na selu ne ide bez podsticajnih sredstava. Država treba imati sluha za potrebe farmera. To je nešto što zna da pokreće i što je mnoge od nas opredjelilo. Bez subvencija ne bismo ušli u neku investiciju."

"Sve što proizvedemo - ispada da su robni viškovi" 

Nemogućnost kupovine kvalitetne teladi za tov - simentalaca, našeg sagovornika navela je da obrati pažnju na inostanstvo gdje uzgajivači imaju svoj tovni materijal, a u regionu se sve više teladi uvozi.

"Sve što proizvedemo, ispada da su robni viškovi. Pšenica, kukuruz, soja. Sve se bazira na izvozu, a telad za tov uvozi se u regionu. Počeo sam razmišljati da budem proizvođač pa ako neću ostvarivati višu cijenu bar ću imati tržište i fleksibilnost", objašnjava ovaj stočar uviđajući da je sistem krava-tele neodrživ bez pašnjaka.

Authtona rasa Pijemont selekcijom prenosi svoje dobre osobine i na druge rase goveda

"Na pašnjaku se može držati krava devet mjeseci ili sve vrijeme, ali ona traži isto neki obrok, dakle mora se proizvoditi. Onda smo vidjeli u drugim zemljama da u sistemu krava-tele te mesne rase goveda i pored pašnjaka, obezbjeđuje i kabasta hrana. Obročno im dajući koliko je potrebno da bi imali kontinuitet i rentabilnost i tu prave svoju računicu", priča naš sagvornik koji već treću godinu, kako i sâm kaže, oponaša uspješne uzgajivače da bi već ove godine imao svoja prva teljenja.

"Imamo sada 54 teleta, što muška što ženska. Kvalitetne buduće junice i priplodne bikove smo uvrstili u selekciju. Po mom mišljenju mesne rase goveda imaju budućnost i računamo da će se širiti ako su već mliječne rase u krizi, a mi smo potvrda da je moguće raditi i u uslovima gdje ima, a i gdje nema pašnjaka."

Rasa koja nije zahtjevna

Kako saznajemo od našeg sagovornika, u svijetu i na naša vrata dolazi smjena generacija što podrazumijeva potrebu za smanjenjem prisustva uzgajivača, kao i tendenciju ka novoj genetici goveda te su Kišu to bili presudni faktori za odabir vrste limuzin za uzgoj.

"Gledali smo šta je statistički trend. Koje su to rase koje bilježe rast brojnosti, a limuzin je jedna od tih. Oko njih ima manje obaveza, bliska je našim navikama, liči na simentalca i manje je zahtjevna u pogledu teljenja", pojašnjava ovaj stočar dodajući da su limuzin goveda dovoljno mesnata i tako se zadovoljava interes držaoca, potrošača, klaničara i trgovca.

Limuzin rasa bliska je našim navikama sa simentalcem

Kaže da se ne odlikuje velikim randmanom, nekoliko procenata ima više mesa u odnosu na neke slične rase, a manju veličinu kostiju. Međutim, ako ta životinja dostigne veću veličinu ne postaje puna loja ili zamašćena kao neke druge.

"Ova rasa podsjeća na šta smo i navikli, na simentalca", upoređuje Kiš navodeći da limuzinkama čak ni naše oscilacije temperatura ne smetaju.

Strani program na domaći način

Ove godine uvezlo se, prema njegovim riječima, možda i više od hiljadu umatičenih grla limuzin goveda, u odnosu na prethodne kada se broj svodio na desetine.

"Imamo uslove da to možemo raditi, ali je potrebna prateća administracija počevši od savjetodavnih službi, fakulteta, instituta... Znači ne samo da ih evidentiramo nego i potomke da pratimo u skladu sa francuskim, njemačkim, mađarskim, italijanskim ili engleskim uzgajivačkim programom koji će biti prilagođen našem seljaku", smatra Kiš.

Visok kvalitet jeftinih junadi

Međutim, smatra da i više odgajivačkih centara limuzin goveda neće uspjeti podmiriti potrebu zainteresovanih s obzirom da smo otvoreno tržište, tako da je neminovno da i u narednom periodu tov stiže iz uvoza.

"Nagovarali smo kolege da krenu našim stopama. Od pretprošle do ove godine uvozom smo povećavali naše matično stado. Imaćemo ubrzo i drugu generaciju mladih junica koje će se teliti i koje se pripremaju za osjemenjavanje", kaže on, otkrivajući da motivaciju za kupovinom limuzin junice nalazi u cijeni koja je nešto viša od tovnog materijala u težini bika ili jednog velikog teleta i, ako se priča o priplodnom grlu, procjena ovog stočara je da vrijedi uložiti.

Rasa dobra za sistem krava-tele

Kiš savjetuje svakoga ko bi htio početi da se bavi govedarstvom po sistemu krava-tele, mora znati da bi trebalo paralelno dok se traže finansijska sredstva imati na umu i realizaciju jer samo za planiranje treba izdvojiti pola godine do godinu dana vremena.


Tagovi

Limuzin rasa Randman mesa Matično stado Sistem krava - tele Subvencije Zakup zemljišta Tovna junad


Autor

Aleksa Jadžić

Više [+]

Sasvim običan dan jednog mladog čarobnjaka je stalna želja za učenjem koja je Aleksu uvela u zakovitlani točak novinarstva kroz objave portala iSerbia i zvuke Radio Beograda 2.