Omiljena je ljetna poslastica koju zbog ukusa i arome obožavaju kako djeca tako i odrasli.
Šećerac je dobro poznata vrsta kukuruza namijenjenog za ishranu ljudi i ima najveći sadržaj šećera. Bere se dok još nije sasvim dozreo, u mliječnoj fazi razvoja, kada je zrno nježno, sočno i slatko.
Omiljena je ljetna poslastica koju zbog ukusa i arome obožavaju kako djeca tako i odrasli. Smrznut šećerac koji jedemo tokom zimskih dana ne gubi svojstva dubokim zamrzavanjem, pa se može pripremati na isti način kao i svjež ili konzerviran.
Proizvodnja šećerca postala je interesantna proizvođačima zbog potražnje na tržištu - mnogi ga nazivaju zlatnom ljetnom poslasticom. Može da se uzgaja kao glavna kultura, ali i poslije nekih ranih kultura, mladog krompira, ranih kupusnjača.
Može da se proizvodi iz rasada, a rasađuje se kao i druge povrtlarske kulture, neko se odlučuje da mlade biljke pokriva agrilom ili tunelima kako bi pristigao ranije. Mnogi se ipak odlučuju za direktnu sjetvu kao u slučaju proizvodnje merkantilnog kukuruza.
Voli plodna, humusna i dosta vlažna zemljišta. Predsjetvena priprema podrazumijeva đubrenje stajnjakom u jesen, prIJe dubokog oranja ili unos mineralnog đubriva. Sjetva može da se obavlja ukoliko su optimalne temperature od polovine aprila, pa do kraja juna. Obavlja se u etapama: kukuruz posijan tokom aprila bere se u julu, a etapna sjetva svakih 15 dana omogućava kontinuirano sazrijevanje roda, što olakšava berbu i produžava period prodaje.
Proizvođač tako uvijek u ponudi ima svježe klipove za prodaju, a ljubitelji kuhanog kukuruza uživanje u njegovom mirisu i ukusu nekoliko mjeseci, čak do oktobra.
Proizvođač Strahinja Marinkov iz Kovilja u Srbiji na 60 jutara oranica bavi se ratarstvom i povrtlarstvom, a već 15 godina proizvodi kukuruz šećerac. Iskustvo i znanje ima i zadovoljan je ovim poslom. Svake godine direktnom sjetvom u različitim rokovima zasije 10 jutara. Gustina sjetve zavisi od hibrida, veličine zrna, vremena sjetve i kreće se od 24,5 do 28 cm.
"Nakon nicanja, najvažnija mjera njege je zaštita od korova, a ponekad i preventivno uradim tretman protiv plamenca. Ukoliko nema dovoljno vlage u zemljištu mora da se navodnjava, naročito u periodu kad biljka izbacuje metlicu i kad krene da formira klip", kaže naš sagovornik.
Proizvođači oprez: Napada kukuruzni plamenac, kako ga suzbiti?
Kako dodaje, u zavisnosti od hibrida, od sjetve do berbe prođe od 70 do 90 dana.
Šećerac se, kako kaže, bere ručno, tokom ranih jutarnjih sati zbog velike vrućine i sparine u redovima.
"Obično angažujem sedam do 10 radnika i dnevno uberemo do 15.000 klipova. Utovaramo u prikolicu, vozimo kući i pakujemo u džakove ili kutije. Kupaca ima, tako da sve prodajem kod kuće."
Marinkov kaže da je tržište veliko i lako je robu prodati. Važno je da je kvalitetna. Najveća stavka u proizvodnji je sjeme koje je skupo, jer stiže iz uvoza. Prednost je i to što se nakon berbe na njivi mogu posaditi druge kulture poput kupusa ili karfiola.
I ratar Dragan Majski iz Čuruga ovih dana bere šećerac, svake godine na manjim površinama zasnuje proizvodnju. Sije pneumatskom sijačicom, a koristi ploče za sjetvu suncokreta. I on potvrđuje priču kolege iz Kovilja: sjeme je skupo, ali većih ulaganja osim toga nema.
"Za lijep i kvalitetan klip mu treba vode i potrebno je zalivanje ukoliko nema kiše", kaže naš sagovornik.
Ističe da redovno obilazi usjev, kontroliše fazu razvoja, debljinu klipa, mekoću zrna i u kakvom je stanju svila. Na osnovu toga određuje i vrijeme berbe.
Stručnjaci napominju da tehnološka zrelost šećerca nastupa između 15 i 24 dana nakon oplodnje. Zrna su potpuno formirana, a među redovima nema nikakvog međuprostora, svila na klipovima je sasušena. Ljuštika je čvrsto pripijena uz klip, a na pritisak prstima iz zrna izlazi "mlijeko". Klipovi kukuruza šećerca za tržište obično se beru ručno zajedno sa ljuštikom ili se, po želji kupca, čiste od ljuštike i svile i otkidaju na bazi klipa.
Tagovi
Autorica