"Bimal" godišnje preradi oko 120.000 t uljarica, a na domaćem tržištu otkupi oko 15% od ukupnih potreba. Dobra šansa za domaće proizvođače da prošire ili preorjentišu uzgoj
Posmatrajući teritoriju cijele Bosne i Hercegovine, najveći dio proizvodnje uljarica se odvija na području Republike Srpske, zatim u Brčko distriktu te u Federaciji BiH. Razlog za to je konfiguracija terena i vrsta zemljišta, te je na području Posavine i dijelu Sprečkog polja najviše parcela pod uljaricama.
Preliminarni rezultati biljne proizvodnje u 2024. godini pokazuju da je proizvodnja ovih kultura u FBiH zabilježila rast za 118 posto, u odnosu na lani. Istovremeno je pod uljaricama u RS-u bilo oko 6.000 hektara, a dominiraju soja, suncokret i uljana repica.
Najznačajniji otkupljivač je kompanija "Bimal" iz Brčkog, jedina domaća fabrika jestivog ulja. Kako su za Agroklub naveli iz Instituta za razvoj i unapređenje poljoprivrede (IRUP), koji je član Bimal Grupe, njihova potražnja za uljaricama, odnosno suncokretom, sojom i uljanom repicom, je podjednaka.
"Posljednjih godina, zbog povećane potražnje i kod nas i u svijetu za visokooleinskim uljima, značajno je porasla i naša potražnja za visokooleinskim suncokretom, kao i za visokooleinskom uljanom repicom", naveli su iz IRUP-a.
Nova godina mogla bi donijeti značajan rast proizvodnje žitarica i uljarica u Evropi
Da bi plasirali robu ovoj domaćoj kompaniji, bh. proizvođači uljarica moraju ispuniti određene standarde i norme kvaliteta, kako u skladu sa zakonskim obavezama, tako i u skladu sa standardima koje “Bimal”, kao proizvođač hrane ima implementirane.
"To su: IFS: Food, GMP+FSA, Halal, Kosher i bez GMO. Posebno kada je riječ o soji, pravila su stroga jer smo mi bez GMO proizvođač, te i naši dobavljači treba da ispoštuju sve neophodne mjere da uzgoje bez GMO soju. Oni za to prolaze i odgovarajuće edukacije i nemaju nedoumica koje uslove trebaju ispuniti da bi bili Bimalov dobavljač", kažu iz Instituta.
Ova fabrika godišnje preradi oko 120.000 t uljarica, a na domaćem tržištu otkupi oko 15% od ukupnih potreba. Navode i kako se svake godine bilježi domaći trend rasta u proizvodnji uljarica, međutim, to i dalje nije dovoljno za godišnji plan proizvodnje ove kompanije, te su zbog toga prinuđeni da veći dio sirovina obezbjeđuju na svjetskom tržištu.
"Ujedno, kod nas u BiH, udio proizvodnje žitarica na poljoprivrednim površinama je daleko veći od proizvodnje uljarica, te je ovo dobra šansa za domaće proizvođače da prošire ili preorjentišu uzgoj, jer uvijek imaju siguran otkup, ako naravno uzgoje kvalitetnu uljaricu", poručuju.
Ističu i kako su apsolutno otvoreni za saradnju sa domaćim proizvođačima te da je upravo s tim ciljem 2016. godine i osnovan Institut za razvoj i unapređenje poljoprivrede (IRUP), odnosno kako bi podigli svijest poljoprivrednih proizvođača o značaju poboljšanja kvaliteta zemljišta, povećanju obradive površine odgovarajućim plodoredom i obezbjeđenja domaće sirovinske osnove.
IRUP svake godine organizuje i Dane uljarica, na kojima se obavljaju brojni razgovori između proizvođača i otkupljivača i drugih zainteresovanih strana.
"Zatim, naši partneri, distributeri sjemenskog materijala i zaštitnih sredstava, organizuju zimske škola na kojima poljoprivrednike, između ostalog, informišu o načinima saradnje sa nama i ugovaranju otkupa", dodaju iz IRUP-a uz poruku da su uvijek dostupni, a proizvođači im se mogu obratiti putem kontakata na zvaničnoj stranici ili Facebooka.
Naslovna fotografija: Shutterstock/Snapshot freddy/Bimal
Tagovi
Autorica