Svjetski dan mlijeka obilježava se 1. juna, od 2001. godine kada ga je ustanovila Organizacija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO). Prilika je to da donesemo nekoliko zanimljivih činjenica o napitku koji se koristi u mnogim kućanstvima širom svijeta.
- U vrijeme dok nisu postojali frižideri, u Rusiji i Finskoj u mlijeko su stavljali - žabe. Izlučevine s njihove kože sadrže peptide, antimikrobne spojeve koji su sprječavali da se ono ukiseli, ali i pokvari bakterijama Salmonella i Staphylococcus, a što su naučnici kasnije otkrili.
- Ljudi ga koriste od više od 10.000 godina, ovisno o dijelu svijeta. Smatra se su ga prvi puta počeli konzumirati nakon pripitomljavanja sisavaca, tokom prve poljoprivredne revolucije.
- Uprkos kremastoj teksturi, mlijeko se zapravo sastoji od 85-95% vode. Ostatak čine vitamini, bjelančevine, ugljikohidrati i masti od kojih i dolazi njegova bijela boja.
- U jednoj šoljici dobivate sljedeće preporučene dnevne količine najznačajnijih minerala i vitamina: kalcij 28%, vitamin D 24%, riboflavin (B2) 26%, vitamin B12 18%, kalij 10%, fosfor 22%, selen 13%.
- Smatra se jedinom hranom od koje čovjek u potpunosti može preživjeti jer niti jedno povrće, mahunarka ili vrsta ugljikohidrata ne sadrži svih devet esencijalnih aminokiselina koje su ljudima potrebne za izgradnju proteina, a prehrani koja se sastoji samo od mesa nedostaje vitamin C.
- Početkom 19. stoljeća, prosječna krava je davala 1.000 l mlijeka godišnje, a danas je prosječna godišnja mliječnost u većini svjetskih država dostigla brojku od 10.000 l i više.
- U SAD je srušen rekord za najveću životnu proizvodnju mlijeka. Nor-Bert Colby Connie je četrnaestogodišnja krava pasmine Holstein koja je s posljednjom laktacijom uspjela proizvesti 220.581 kg mlijeka.
- Krave u laktaciji piju 70 do 100 litara vode dnevno, a ljeti i do 150 litara.
- Indija je najveći svjetski proizvođač ove sirovine. Međutim, njihov glavni proizvod je obrano mlijeko u prahu, a izvoze vrlo malo drugih mliječnih proizvoda.
- U Evropi je Njemačka najveći proizvođač s 31,9 miliona tona u 2021. Slijede ju Francuska s oko 24,3 mil. t i Nizozemska s 13,7 miliona tona.
- Prosjek potrošnje mlijeka u EU, u 2021. godini iznosio je oko 53 kilograma po osobi što je više od potrošnje u mnogim drugim zemljama svijeta.