Pretraga tekstova
Štete na bilju prave larve i odrasli insekti koji buše biljno tkivo i sisaju sokove iz plodova. U usjevima paprike, paradajza i mahuna pojavljuju se žuto smeđe mrlje, plodovi prijevremeno sazrijevaju, isušeni su, a unutrašnjost ploda je tvrda i gorka na okus čime gube tržišnu i upotrebnu vrijednost.
Povrtna stjenica (Nezara viridula) u narodu poznata i kao smrdibuba, je polifagna štetočina, a napada veliki broj biljnih vrsta. U vrtovima ćemo ju najčešće naći na paradajzu, paprici, mahunama, ali i krompiru, kukuruzu, soji, suncokretu i drugom bilju.
Štete na bilju prave larve i odrasli insekti koji buše biljno tkivo i sisaju sokove iz plodova. U usjevima paprike, paradajza i mahuna pojavljuju se žuto smeđe mrlje, plodovi prijevremeno sazrijevaju, isušeni su, a unutrašnjost ploda je tvrda i gorka na okus čime gube tržišnu i upotrebnu vrijednost.
Odrasle jedinke su intenzivno zelene boje, dok larve tokom svog razvoja mijenjaju boju. Larve prolaze kroz pet uzrasnih stadijuma. Zelena stjenica je inače insekt tropskih i suptropskih područja.
Koliko je opasno prisustvo stjenice u zasadima uzgajanih biljaka
Uzrok ove pojave je u visokim temperaturama i dužim sušnim razdobljima, a čitavu situaciju otežava što stjenica plodove napada pred berbu pa je primjena insekticida gotovo nemoguća.
Od bioloških pripravaka možete pokušati suzbiti povrtnu stjenicu s pripravkom od čili paprike, bijelog i crvenog luka.
Također, preporučuje se postavljanje lovnih klopki sa čašama i vodom. Važno je ručno sakupljanje budući da odrasle jedinke mogu prezimiti, na skrovitim mjestima. Imajte na umu da povrtne stjenice ispuštaju miris poput smrdljivih martina (smrdibuba).
Prirodni neprijatelji povrtnih stjenica je muha Trichopoda pennipes, koja parazitira na ličinkama i odraslom insektu. Primjenjuju se i osice Trissolcus basalis koje parazitiraju jaja zelene stjenice.
Tagovi
Povrtna stjenica Smrdibuba na paradajzu Smrdibuba Štetočina Suzbijanje Metode Bio
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇