Pretraga tekstova
Radi boljeg stimulisanja korijenovog sistema potrebno izvršiti prihranu amino i humidnim kiselinama
Od polovine pa do kraja februara, prema vremenskim prognozama dnevne i noćne temperature će biti u pozitivnim vrijednostima, s tim da će dnevne biti dvocifrenog iznosa u rasponu od 10 do 16 stepeni Celzijusa.
U zatvorenom prostoru ona duplo brže raste nego na otvorenom, tako da je potrebno paziti i vršiti provjetravanje s kojim regulišemo vlažnost zraka i temperaturu. Isto tako, početak infekcije u plastenicima krće puno ranije nego što se uoče prvi simptomi. Da bi održali zdravstveno stanje biljaka potrebna su preventivna tretiranja i plan zaštite.
"U narednom periodu potrebno je izvršiti preventivno tretiranje protiv lukove muhe insekticidima na bazi: acetamiprida ili deltametrina, a protiv truleži u bakterioza fungicidom na bazi: ciprodinila i fludioksanila", naveli su iz Poljoprivredne savjetodavne službe RS.
Lukova muha se javlja u rano proljeće izlijeganjem larvi koje se ubušuju u stabljike i hraneći se prave velike štete. Najopasnija je prva odnosno proljetna generacija jer napada nerazvijene biljke, a najveće štete pravi larva hraneći se sadržajem unutar stabljike. Na oštećenim mjestima javljaju se gljivice čađavice koje mogu dovesti do truljenja.
Isto tako, radi boljeg stimulisanja korijenovog sistema potrebno izvršiti prihranu amino i humidnim kiselinama, koje će stimulisati korijen i povećati njegovu apsorpcijsku moć, a samim tim i bolje usvajanje vode i hranljivih materija.
Tagovi
Mladi luk Zaštita Lukova muha Uzgoj luka Plastenički uzgoj
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.