U nekim slučajevima, frezanje na dubini od 15-20 cm može zamijeniti osnovnu obradu, posebno ako se radi o kulturama s plićim korijenom
Zaštićeni prostori, poput plastenika, sve su zastupljeniji u povrtlarskoj proizvodnji jer omogućavaju stvaranje idealnih mikroklimatskih uslova za rast biljaka, kontrolu bolesti i štetočina te stabilne prinose tokom cijele godine. Ipak, za uspješnu proizvodnju, prije sadnje, zaštićeni prostor i zemljište moraju se adekvatno pripremiti.
Dezinfekcija zemljišta jedna je od najznačajnijih fitosanitarnih mjera prije početka novog proizvodnog ciklusa.
"Najćešći načini dezinfekcije zemljišta su fizička, hemijska i termička. U zavisnosti od prisutnosti štetnih organizama, bira se odgovarajuća mjera. Ključno je da zemljište bude dobro usitnjeno i vlažno prije samog procesa," ističe Milica Veletić, savjetodavac iz PSSRS.
Prvi korak u sprječavanju širenja štetnih mikroorganizama, je fizičko uklanjanje biljnih ostataka. Hemijska dezinfekcija podrazumijeva primjenu fumiganata i drugih sredstava, ali uz visok nivo opreza.
"Fumigacija je najučinkovitija metoda, ali treba voditi računa o pravilnoj primjeni jer se koriste jaki otrovi. Najbolje vrijeme za ovu proceduru je jesen, kada je plastenik prazan", pojasnila je.
Sve popularnija metoda je biološka dezinfekcija, koja se postiže sjetvom biljaka poput kadifice ili bijele slačice, koje na prirodan način suzbijaju nematode i patogene. Termička sterilizacija, pak, uključuje tretiranje zemljišta vodenom parom pri temperaturama od 80 do 90ºC, uništavajući time štetnike i sjeme korova.
Nakon dezinfekcije, potrebno je izvršiti osnovno đubrenje kombinacijom organskih i mineralnih đubriva. Veletić naglašava da se količina đubriva treba prilagoditi hemijskoj analizi zemljišta i potrebama buduće kulture.
"Hemijska analiza zemljišta omogućava racionalnu primjenu đubriva, smanjujući nesavjesnu upotrebu koja može biti ekonomski neisplativa i štetna po okolinu. Uzorkovanje zemljišta je odgovoran posao i mora ga obavljati stručna osoba kako bi rezultati analize bili tačni", dodaje ona.
Spriječite bolesti rasada na vrijeme, evo koje mjere poduzeti
Obrada zemljišta je jednako važan proces, posebno u plasteničkoj proizvodnji gdje intenzivna upotreba narušava njegovu strukturu i plodnost. Ona podrazumijeva oranje na dubini od 25-30 cm, dok se predsjetvena obrada obavlja neposredno prije sadnje, kako bi se stvorio rastresit sloj pogodan za razvoj korijenovog sistema. "U nekim slučajevima, frezanje na dubini od 15-20 cm može zamijeniti osnovnu obradu, posebno ako se radi o kulturama s plićim korijenom", objašnjava Veletić.
Kako bi se spriječio napad zemljišnih štetočina, nakon frezanja se primjenjuju insekticidi poput Galationa ili Volatona.
"Dugogodišnja proizvodnja u plastenicima zahtijeva povremeno podrivanje zemljišta kako bi se poboljšali vazdušni uslovi u njemu. Na taj način, obnavlja se njegova struktura i osigurava dugoročna plodnost," zaključuje Veletić.
Tagovi
Autorica