Pretraga tekstova
Sadnja se najčešće kod nas obavlja ručno, a vrlo rijetko mašinski. Prednost ručne sadnje je u pravilnom položaju posađenih čenova, a pri mašinskoj sadnji, čenovi mogu da zauzmu tzv. ležeći položaj pa je nicanje usporeno i neravnomjerno.
Jesenji bijeli luk vrsta je luka koja se u našim agroklimatskim uslovima može uspješno uzgajati. Optimalno vrijeme sadnje je u oktobru, a u zavisnosti od predusjeva, neophodno je obaviti sve pripremne operacije u kratkom vremenskom periodu - od oranja pa do pripreme zemljišta za sadnju. Proizvodnja bijelog luka počinje izborom parcele i predusjeva. Dobri predusjevi su usjevi koji ranije napuštaju parcele, kao što su strna žita, konzumni grašak, mahunarke itd. Na istu parcelu vraća se nakon četiri do pet godina. Osnovna obrada, odnosno, oranje, obavlja se na dubini od 20 do 25cm. Nakon toga odmah se obavlja predsjetvena priprema kako bi se stvorila sitna, mrvičasta struktura sjetvenog sloja. Za sadnju koriste se krupniji i zdravi čenovi.
Sadnja se najčešće kod nas obavlja ručno, a vrlo rijetko mašinski. Prednost ručne sadnje je u pravilnom položaju posađenih čenova, a pri mašinskoj sadnji, čenovi mogu da zauzmu tzv. ležeći položaj pa je nicanje usporeno i neravnomjerno što može da utiče kasnije na smanjenje prinosa čak do 20%. Prije sadnje bilo bi poželjno obaviti dezinfekciju sadnog materijala kako bi se spriječila pojava i širenje bolesti.
Sadnja se obavlja na rastojanju 30 do 50cm x 8 - 10cm uz utrošak sadnog materijala od 1.000 do 1.400 kg/ha u zavisnosti od krupnoće čenova. Dubinom sadnje obezbjeđuje se da vrh čena bude pokriven slojem zemljišta od dva do tri centimetra, u cilju uspješnog ukorenjavanja i prezimljavanja biljaka. Plitka sadnja, intezivan razvoj korijena dovodi do izbacivanja čenova van zemljišta, kao i sušenje, a predubokom sadnjom usporava se nicanje što rezultira zaostajanjem biljke u razvoju, upozorava savjetodavac Ljubodrag Pantelić.
Suzbijanje korova vrlo je bitna mjera u proizvodnji jesenjeg bijelog luka, a prevencija se sastoji u izboru parcele čiste od korova. Suzbijanje korova u usjevu može se sprovesti mehaničkim odstranjivanjem ili hemijskim putem uz upotrebu herbicida. Da bi se smanjio rizik od pojave bolesti neophodno je koristiti deklarisan sadni materijal uz poštovanje zahtjeva za plodosmjenom ukoliko se tokom vegetacije stvore uslovi za pojavu bolesti neophodno je preventivno spriječiti pojavu uz upotrebu fungicida.
Jesenji bijeli luk dospijeva za vađenje krajem juna i početkom jula. Bijeli luk iz jesenje sadnje može da se koristi oko šest mjeseci.
Izvori
Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Tagovi
Jesenji bijeli luk Deklarisani sadni materijal Suzbijanje korova Dezinfekcija sadnog materijala
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇