Pretraga tekstova
Određene vrste usjeva do sada nije bilo moguće brati mehanički, nego se to moralo raditi ručno. Međutim s razvojem tehnologija, otvaraju se vrata većoj automatizaciji u poljoprivredi.
Tim inženjera Sveučilišta u Cambridgeu, u Velikoj Britaniji, konstruirao je robota koji je osposobljen brati glavice salate, a ovaj naizgled jednostavni uspjeh zapravo predstavlja važan tehnološki proboj za poljoprivredu.
Određene vrste usjeva do sada nije bilo moguće brati mehanički nego se to moralo raditi ručno, međutim s razvojem tehnologija, otvaraju se vrata većoj automatizaciji u poljoprivredi, kažu na Sveučilištu u Cambridgeu.
"Ako možemo napraviti robotizovani kombajn koji bere kupus, možemo to učiniti i za mnoge druge usjeve", rekao je Simon Birrell s Odjela za inženjerstvo, na Cambridgeu.
Prototip robota nazvan je Vegebot i nije ni približno učinkovit u berbi kao čovjek, ali strojni postupak branja salate izuzetno je težak jer ovo povrće raste nisko i lako se može oštetiti.
Vegebot je sposoban prepoznati je li svaka pojedinačna glavica zdrava i spremna za branje, a onda reže plod od ostatka biljke precizno, tako da je odmah spreman za prodaju u supermarketima.
Robot se sastoji od dvije glavne komponente: kompjuterizovanog vizualnog sustava i sustava za rezanje. Kamera na Vegebotu pravi sliku polja iz tzv. ptičje perspektive, prepoznaje sve individualne glavice na slici i identificira koje od njih su zrele i zdrave. Druga kamera na robotu nalazi se blizu noževa i omogućuje da rezovi budu glatki.
Robot ubere malinu za 10 sekundi i jeftiniji je od običnih berača?
Inženjeri su također podesili mehaničku ruku robota da drži povrće taman dovoljno čvrsto da ga ne ispusti, a pritom ga ne zgnječi. Snaga pritiska može se prilagoditi i berbi nekog drugog povrća.
U budućnosti, robotizovana žetva moći će biti opcija, kada se javi nestašica radne snage u poljoprivredi, ali također i kod smanjenja otpada od hrane, kažu na Sveučilištu.
Kako izgleda robotizovana berba salate, pogledajte u videu ispod:
Tagovi
Robot u poljoprivredi Robotizovana berba Berba salate Simon Birrell Cambridge Vegebot
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)