Pretraga tekstova
Kada su krastavac i paradajz u istom plasteniku potrebno je napraviti brojne kompromise. Ko voli Sunce, a ko ne voli provjetravanje?
Plastenička proizvodnja zna biti veoma delikatna, posebno kada je u pitanju izbor vrsta koje ćemo uzgajati. Neke vrste biljaka se međusobno nepodnose, dok druge djeluju pozitivno jedna na drugu.
Mnogo je oprečnih mišljenja o njihovu kombinovanju, a krastavac i paradajz nisu izuzetak. Za dio uzgajivača je to nemoguća kombinacija, dok drugi tvrde suprotno. Obje vrste stvaraju veliku zelenu masu, imaju svoje zahtjeve prema uslovima uzgajanja, zahtijevaju armaturu, rezidbu. Kako bi ih zajedno proizvodili, potrebno ih je poznavati i napraviti kompromis.
Vegetacija krastavca je kraća. Njemu je potrebno 55 do 70 dana za berbu, dok je paradajzu neophodno između 55 i 110 dana u zavisnosti od sorte ili hibrida.
Kod odabira mjesta za sadnju važnu ulogu igra pravac plastenika i njegova osunčanost, broj plastenika, blizina objekata, broj gredica u njemu kao i broj vrsta. Bitno je znati da paradajz više voli Sunce i njega treba saditi na osunčanoj strani, a to su južna, jugozapadna i istočna strana.
Za krastavce je pogodnije da ih posadite na zapadnoj ili sjeveroistočnoj strani.
Obje vrste su toploljubive. Zemljište treba da je rahlo, dobro drenirano s pH reakcijom od 5,8 do 6,5. Razlikuju se prema režimu navodnjavanja. Krastavac zahtijeva česta zalijevanja i nešto veću vlažnost vazduha. Kada ona padne ispod 50 posto dolazi do poremećaja u oplodnji. Paradajz s druge strane zahtijeva manji broj zalijevanja, ali ona moraju biti obilna. Vlažnost vazduha treba da je niža jer ako je visoka, može da pogoduje pojavi plamenjače, posebno kod biljaka koje plodonose i koje su starije.
Kako on ne podnosi povišenu vlažnost vazduha i kondenzaciju, potrebno je redovno vršiti provjetravanje. No, krastavac to ne voli, a izuzetno ne podnosi propuh. Međutim, i on može da strada od prevelike vlažnosti vazduha i kondenzacije unutar plastenika.
On je mnogo osjetljiviji na strujanje zraka, promjenu temperature, vlažnost vazduha i i zemljišta. Čak i kada je topao dan i otvorimo plastenik, može doći do žućenja biljaka zbog propuha i nagle promjene temperature. Bolje je kada ga tokom noći zatvorimo.
Zato je paradajz otporniji na provjetravanje, propuh i promjenu temperature. Njemu odgovara da je plastenik otvoren tokom 24h.
Zato treba napraviti kompromis, jer visoka vlažnost može pogodovati pojavi plamenjače, pepelnice i truleži korijena krastavca. Zbog toga i njih treba zračiti.
Ako u plasteniku uzgajamo ove dvije kulture, tada on može biti otvoren tokom dana. Noću se zatvara, a samo se prozori ostavljaju otvoreni.
Malčiranje će pomoći da uspješno prevaziđemo kolebanje temperature. Tako se štiti zemljište od pregrijavanja, a spriječit će isparavanje vode. Prvenstveno treba malčirati dio gdje smo posadili krastavac i to odmah poslije sadnje na stalno mjesto.
Najbolji malč je gorušica koja se uzgaja kao zelenišno đubrivo. Ona se posije rano u proljeće. Kosi se prije sadnje glavnih kultura i ostavi kao malč. Košnju treba obaviti u trenutku kad počne da razvija pupoljke.
Obavezna mjera kod uzgajanja ove dvije povrtne kulture je rezidba i zakidanje zaperaka. Tako se reguliše odnos između vegetativne mase i rodnosti te obezbjeđuje dobra ventilacija.
Zaštita je bitan segment njege uzgajanih biljaka. Ove dvije vrste nisu iz srodnih porodica i većina bolesti i štetočina im nisu zajedničke. Međutim, jedan broj bolesti se javlja na ovim vrstama povrća, kao što ih napada i određen broj štetočina.
Najznačajnije oboljenje koje se javlja je plamenjača, ali njen prouzrokovač na paradajzu ne može da ostvari zarazu krastavca i obrnuto. Problem su zajednička oboljenja kao trulež korijena, virus mozaika krastavca koji je kod nas veoma raširen na paradajzu.
Plamenjača krastavca može uništiti sav rod, spriječite ju prirodnim pripravcima
Od štetočina na obje biljke mogu da se jave lisne uši, tripsi, grinje.
Tagovi
Plastenička proizvodnja Paradajz u plasteniku Krastavac u plasteniku Provjetravanje Njega
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 2 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.