Pretraga tekstova
Za jesenju sjetvu graška treba izabrati toplo i sunčano mjesto, zaštićeno od hladnih vjetrova, odnosno ono na kojem se snijeg najprije otopi.
Kako bi grašak za berbu stigao što ranije, još u aprilu, treba ga sijati tokom oktobra, a najkasnije do 10. novembra. Odrediti najpogodniji rok sjetve graška u našim uslovima je dosta teško, jer je velika promjenljivost vremenskih prilika.
Za jesenju sjetvu graška treba izabrati toplo i sunčano mjesto, zaštićeno od hladnih vjetrova, odnosno ono na kojem se snijeg najprije otopi. Zemljište mora biti rastresito, plodno i umjereno vlažno. Duboko se ore i predsjetveno priprema, sitni i ravna.
S obzirom na relativno nepogodne uslove za nicanje, treba koristiti sjeme dobrog kvaliteta i visoke vrijednosti. Također, sijati sorte koje pokazuju veću otpornost prema niskim temperaturama. Praksa je potvrdila da su one okruglastog sjemena otpornije prema zimi od sorti naboranog i uglastog sjemena.
Sorte sa niskim stablom, čučavci, siju se na 50 cm red od reda i dva centimetra zrno od zrna u redu. Visoke sorte se siju 80 cm između redova i tri do četiri cm u redu. Praktičnija je sjetva u redove nego u kućice jer je tada obrada lakša i jednostavnija. Redovima po mogućnosti treba dati pravac sjever - jug, radi boljeg osvjetljavanja.
Na manjim površinama najbolje je zategnuti kanap i uz njega izvući šest brazdica dubine pet do sedam centimetara.
Za jedan ar (100 kvadratnih metara) zemljišta potrebno je 1,5 do 2,5 kilograma sjemena. Kada biljke dosegnu visinu od oko 15 cm, treba ih zagrnuti zemljom, kako bi se zaštitile od izmrzavanja.
Grašak posijan u jesen stiže za berbu u dugoj polovini aprila i daje prinos od 4.000 do 6.000 kg mahuna u zelenom stanju.
Izvor: "Kalendar poljoprivrednih radova"
Tagovi
Sjetva graška Jesenja sjetva Sorte graška Izbor sjemena Okruglo sjeme Otporne sorte graška
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!