Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Sadnja krumpira
  • 12.01.2024. 07:30

Bolesti krompira: Zašto je važno koristiti provjereni sjetveni materijal?

Sjemenske krtole mogu biti izvor oboljenja koja mogu imati razoran učinak na cijeli usjev.

Foto: Depositphotos/Xalanx(ilustracija)
  • 138
  • 18
  • 0

Za uzgoj krompira i visoke prinose najveći značaj ima kvalitet sjemenskih krtola. One mogu biti prenosioci brojnih bolesti koje izazivaju propadanje usjeva, smanjenje prinosa i umanjiti njihovu tržišnu vrijednost.

Prouzrokovači oboljenja su gljivice, bakterije, virusi i drugi štetni organizmi, a simptomi mogu biti vidljivi na površini ili skriveni duboko u tkivu krtole. Zbog toga je od iznimne važnosti da dobro pregledamo šta sijemo, kakav je kvalitet sjemenskog materijala, da li je deklarisan, i da nema simptoma bolesti.

Sa polja u skladišta

Proizvodnja sjemenskih krtola je složen i zahtjevan posao, jer prouzrokovači mogu da izazovu infekciju na polju u periodu vegetacije, dospiju u skladište i zaraze novi usjev. Takav slučaj je sa gljivicom Phytophthora infestans koja izaziva kasnu plamenjaču, opasno oboljenje koje u potpunosti može uništiti usjev.

Kasna plamenjača krompira (Foto: Wikipedia/Agricultural Research Service USA)

Kako bi se utvrdilo njeno prisustvo potrebno je pregledati površinu krtola. Simptomi se primjećuju u vidu blagih udubljenja i promjene boje. Infekcija se sa njih prenosi na novoiznikle biljke, a može doći i do propadanja prije nicanja. Ako utvrdimo više od jedan posto zaraženiha, preporuka je da ne sadimo takav sjemenski materijal. Dodatan problem može biti kada siječemo zaražene krtole za sadnju i preko noža infektivni materijal prenosimo na zdrave.

Zašto rezati krtole krompira prije sadnje?

Još jedno opasno oboljenje je bijela noga ili rizoktonija koju izaziva gljivica Rhizoctonia solani. Karakteristična je za vlažno i hladno vrijeme. Na zahvaćenim krtolama se pojavljuju sklerocije tamno obojene. Dolazi do propadanja prije nicanja, a na mladim, izniklim biljkama, koje su zakržljale, se pojavljuje bjeličasta prevlaka, a lišće se uvija prema licu. Razornim efektima pogoduje hladno i vlažno vrijeme prilikom sadnje, jer je proces nicanja dugotrajan i pogoduju rastu i razvoju gljivice.

Neophodan pregled prije sjetve

Jednostavnim pregledom površine može se ustanoviti prisustvo simptoma raznih oboljenja. Često se javlja fuzariozna ili suha trulež koju izaziva gljivica Fusarium spp. i nastaje potpuno ili djelomično propadanje krtola, što dovodi do slabih biljaka sa malim prinosom. Lezije na površini su udubljene, a trulo tkivo je smeđe boje.

Pored ovih oboljenja javljaju se bakterioze: crna noga koju izaziva bakterija Pectobacterium atrosepticum, meka trulež koju izaziva Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum. Prepoznaju se po promjenama na površini, trulenju i neugodnom mirisu. Zajedničko za sva navedena oboljenja i mnoga druga su promjene na površini krtola koje su siguran znak da nešto nije u redu. Izbjegavajte sjetvu sa lošim i nepouzdanim sjemenskim materijalom, jer finansijska ulaganja i rad nisu mali i jednostavni.

Fotografija korištena u tekstu podliježe Creative Commons Attribution-Share Alike 1.0 Unported license.


Povezana biljna vrsta

Krompir

Krompir

Sinonim: - | Engleski naziv: Potato | Latinski naziv: Solanum tuberosum L.

Krompir je višegodišnja zeljasta biljka. Potječe iz peruanskih Anda u kojima se uzgajao i prije 8 000 godina. U Europu su ga donijeli španski istraživači u 16. stoljeću i... Više [+]

Tagovi

Krompir Sjetveni materijal Krtole za sjetvu Oboljenja sjemenskih krtola Sadnja krompira


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.