Pretraga tekstova
Francuska ima plan da do 2021. godine prekine većinu upotrebe glifosata, a do 2023. potpuno zabrani njegovo korištenje.
Oko glifosata i njegovog uticaja na zdravlje ljudi i okoliš već se godinama lome koplja, a mnoge države razmišljaju trebaju li ga zabraniti. No, to se čini nemoguće dokle god se ne pronađe alternativa za njega.
Francuska ima plan da do 2021. godine prekine većinu upotrebe glifosata, a do 2023. potpuno zabraniti njegovo korištenje. Tako je ministrica ekološke tranzicije, Barbara Pompili prošlog mjeseca najavila djelimičnu zabranu korištenja ove supstance.
Sada je Francuska agencija za hranu, okoliš i zdravlje te sigurnost na radu (ANSES) najavila neka nova ograničenja za ovo hemijsko jedinjenje. Naime, u ovoj zemlji to je najčešće korišten herbicid, a zbog moguće zabrane je još 2018. godine njegova prodaja porasla za čak 10%.
Najpoznatiji herbicid na bazi glifosata je Monsantov Roundup, a njega proizvođači više neće smjeti koristiti. Takođe, u novoj odluci ANSES-a rečeno je da se on više neće moći primjenjivati za međuredno prskanje između vinove loze i voćaka niti na poljima koja su orana.
No, to bi se ipak dopustilo ako bi mehaničko uklanjanje korova bilo nepraktično ili skupo, a isto bi bilo dopušteno i na poljoprivrednim gazdinstvima koja izbjegavaju oranje radi očuvanja plodnosti tla, navodi se u saopštenju spomenute agencije.
Napominju i da će se maksimalna količina odobrenog glifosata godišnje smanjiti za 60% za tretiranje voćnjaka i usjeva te 80% za vinograde.
Ova agencija već je povukla desetke sredstava za suzbijanje korova na bazi te aktivne materije, a u toku je postupak pregleda onih koji su još uvijek na tržištu.
"Neki proizvodi više ne zadovoljavaju nova pravila, a njihovo isključenje sa tržišta bi trebalo očekivati u toku iduće godine", rekla je za reuters voditeljica za tržišna odobrenja u ANSES-u, Marie-Christine de Gudenin.
Što se tiče profesionalne upotrebe glifosata na nepoljoprivrednim površinama, poput održavanja željezničkih nasipa, sredstva će i dalje biti dopuštena zbog nedostataka alternativa. Iako takvi slučajevi predstavljaju samo 1,5% primjene ove materije u Francuskoj.
Dozvolili neonikotinoide kako bi spasili proizvodnju šećerne repe
Podsjećamo, ova država nedavno je dozvolila neonikotinoide za spas proizvodnje šećerne repe. Kako bi izbjegli da se poljoprivrednici, koji su ove godine doživjeli prosječan pad proizvodnje od 15% odluče uzgajati manje ovog usjeva, vlada je predložila da im se do 1. jula 2023. dopušta primjena te supstance za tretiranje sjemena.
Tagovi
Glifosat Francuska Herbicid Monsanto Zabrana Ograničenja
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)