Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zdravlje bilja
  • 06.12.2023. 12:00

Šture informacije o zdravlju poljoprivrednog bilja - može li bolje?

U usvojenom dokumentu nema podataka da je u 2022. godini bilo novootkrivenih štetnih organizama na poljoprivrednom bilju.

Foto: Depositphotos/Digihelion
  • 75
  • 19
  • 0

Stanje uvijek može biti bolje, tako su odgovorili iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva (FMPVŠ) na naš upit o zdravlju poljoprivrednog bilja. Naime, sredinom novembra ove godine Vlada FBiH je usvojila Informaciju o stanju u oblasti zdravlja poljoprivrednog bilja u 2022., a zaključak je da je zaštita neodvojivi segment cjelokupnog sistema sigurnosti hrane te se mora podići na viši nivo. 

Funkcionalan sistem zaštite

Informacija je obuhvatila samo poljoprivredno bilje, bez šumskog. Pregledi se, tvrde iz resora, obavljaju redovno, posebno bilja visokog fitosanitarnog rizika. 

"Prije svega se mora podići svijest proizvođača o značaju zaštite zdravlja bilja i provođenju svih onih mjera koje prethode hemijskoj zaštiti", naveli su iz FMPVŠ. 

Bolesti i štetočine registrirane u ozimim usjevima

Vodeći se usvojenim zaključkom da je neophodan viši nivo zaštite, nametnulo se pitanje da li to znači da trenutno stanje nije dobro, no, iz ministarstva navode kako je činjenica da se Bosna i Hercegovina opredijelila za približavanje i priključivanje Evropskoj uniji, a kako bi to i postigla, obavezna je da prilagodi svoje zakonodavstvo na primjenjiv način te da uspostavi na jednakim osnovama dobro organiziran i funkcionalan sistem zaštite zdravlja bilja na cijeloj teritoriji države.

Brojnost štetočina

U usvojenom dokumentu nema podataka da je u 2022. godini bilo novootkrivenih štetnih organizama na poljoprivrednom bilju u Federaciji BiH.

"Povećanje brojnosti štetočina prije svega ukazuje na potrebu provođenja dodatnih mjera njihovog suzbijanja. Nije bilo podataka o povećanju brojnosti u 2022. godini, a zabilježena je smanjena brojnost mediteranske voćne muhe", dodali. 

Bumbari su još uvijek posebno ugroženi uprkos pooštrenim propisima o pesticidima

Treba napomenuti da je Vlada FBiH i lani usvojila informaciju s identičnim zaključkom. Također, tada su izdata i zaduženja inspekcijskim organima te poljoprivrednim zavodima. Nažalost, javnost ostaje uskraćena za izvještaje o urađenom, pa tako je i ovaj put data tek štura informacija. 


Tagovi

Zdravlje bilja Poljoprivredno bilje FMPVŠ Usvojena informacija Štetočine Voćna muha


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.