Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Najezda smrdljivih martina
  • 12.10.2018. 11:00

Smrdljivi martini okupirali i BiH - kako ih se riješiti?

Biljni pripravci, led svjetiljka, sapunasta voda... samo su neki od načina kojima možete suzbiti pojavu dosadnih smrdljivih martina.

Foto: Pixabay/Brett_Hondow
  • 5.401
  • 129
  • 0

Najezda smrdibuba ili smrdljivih martina prisutna je u cijelom regionu. Svi smo primjetili kako ih je ove godine više nego inače. Zbog vrlo tople jeseni i natprosječnih temperatura u oktobru, smrdibube se nisu zavukle nego su još uvijek prisutne u dvorištima, na balkonima, a najviše problema prave kada se zavuku u kuću. Ondje traže toplije i skriveno mjesto za prezimljavanje.

Svi znamo kako se radi o bubama koje ne mogu nikako naštetiti čovjeku, a čak postoji i ona narodska kako smrdibube donose novce u kuću te da ih zbog toga ne treba ubijati. 

"Krive" su klimatske promjene

Stručnjaci za njihovu najezdu "krive" klimatske promjene koje su prouzrokovale migraciju ovih buba koje se brzo razmnožavaju. 

Prema riječima Branimira Nježića, docenta na Poljoprivrednom fakultetu u Banjaluci, najbolji način zaštite je postavljanje komarnika na prozore i vrata. 

"Međutim, ni ovo rješenje nije u potpunosti uspješno budući da ovi dosadni insekti pronalaze pukotine širine samo dva milimetra", kazao je Nježić za Nezavisne i dodao da, pored toga što nisu štetne za ljude, nisu štetne ni za biljke. 

"Na vaša nastojanja da ih uhvatite i izbacite na hladnoću, one će reagovati u samoodbrani i ka vama štrcnuti smrdljivu tečnost", objasnio je Nježić dodavši da je najbezbolniji način da im dozvolite da oni pređu na papir pa da ih onda izbacite vani.

Ove bube ne podnose hladnoću pa će, čim zahladi i one nestati. 

Trikovi za suzbijanje smrdljivih martina

No, dok ne zahladi, postoje načini kako ih barem djelomično riješiti. 

Osim što ćete postaviti komarnike, popravite i svaku pukotinu na prozoru ili vratima. 

Pri unošenju veša u kuću dobro otresite svaki komad jer će vam se inače uvući u ormare, a posebno nezgodno će biti ako idete opeglati robu pa skupa sa, primjerice bijelom košuljom, opeglate i smrdibubu. 

Okvire prozora i vrata obrišite vlažnim, mirisnim maramicama jer smrdljivi martini navodno ne vole nikakve intenzivne mirise

Osim na papir, ove bube možete pokupiti i pomoću plastične boce. Kasnije ju ili pustite van, bacite u wC školjku ili bocu stavite u zamrzivač pa nećete biti izloženi mogućem smradu. 

Možete napraviti i zamku koju ćete ostaviti tijekom noći. Potrebna vam je plastična boca i LED svjetiljka. Bocu prerežite iznad naljepnice i u nju ubacite malo LED svjetlo. Gornji dio (lijevak) okrenite prema dolje i stavite u bocu. Sve zalijepite ljepljivom trakom. Ostavite preko noći. Smrdljive martine će privući svjetlo i toplina, upast će u bocu i neće moći nazad, tvrde na Tips Bulletin. Ujutro ćete već vidjeti što s njima.

Biljni pripravci koji ih odbijaju

Postoje i biljni pripravci kao što je lukovina, čili paprika ili gorušica. 

Riješite se smrdljivih martina biljnim pripravcima

No, pokušajte i sa bijelim lukom ako volite njegov miris, naravno. Pa ako i ne volite, sjetite se da ova namirnica ima antibakterijska i antivirusna svojstva pa možda spriječite ulazak i virusa i bakterija u svoju kuću. Potrebno vam je 4 čajne žličice usitnjenog bijelog luka (naribanog na sitni ribež), 2 šalice vode i boca za raspršivanje. Ovom tekućinom naprskajte mjesta gdje inače ulaze martini. Ili narežite nekoliko komada bijelog luka i ostavite na tim punktovima. 

U slučaju da ne možete zamisliti miris bijelog luka u kući, pokušajte s eteričnim uljem od nane (metvice). Treba vam 10 kapi ulja metvice, 2 šalice vode i boca za raspršivanje. Ovom tekućinom našpricajte mjesta gdje ulaze martini. 

Neem ulje koje je prirodan insekticid neće ih odmah uništiti, ali će spriječiti njihovo razmnožavanje. Potrebno vam je 1-2 žličice neem ulja, oko litra vode i boca za raspršivanje. Pošpricajte martine i mjesta na kojima se kreću. To će ih spriječiti da polože jaja i razmnožavaju se. 

Usisavanje, dehidriranje i lakiranje

U slučaju da ih želite usisati, budite svjesni toga da će isti tren otpustiti svoj smrad pa će vam i kuća i usisavač smrdjeti danima. Djelomično rješenje su papirnate vrećice za usisavač koje ćete odmah nakon usisavanja baciti. Osim martina, možete usisati i nekoliko cvjetova lavande ili kakvog sličnog mirisnog bilja koje će neutralizirati smrad martina. 

Pripravak od sapunaste vode dehidrirat će smrdljive martine, a nije opasan za vaše zdravlje. Potrebno vam je 3/4 šalice deterdženta za pranje suđa, litra tople vode i boca za raspršivanje. Dobro promiješajte i kada naiđete na martina, pošpricajte ga. Brzo će dehidrirati pa ćete ga lako ukloniti. 

Sličan učinak ima i lak za kosu. Pošpricajte smrdljivog martina lakom za kosu što će ga slijepiti pa se neće moći kretati. Nakon toga ćete ga se lako riješiti.  

I ne zaboravite, smrdljivi martini samo traže mjesto za prezimiti, ne mogu vam ništa loše napraviti i nesatat će čim temperature padnu! 


Tagovi

Smrdljivi martin Zamka Smrdibuba Pripravci Suzbijanje Najezda


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

U nekim hladnijim krajevima BiH se još sije krompir...