Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ptičji grip
  • 09.11.2021. 12:30
  • Banjalučka regija, Republika Srpska, Gradiška

Ptičji grip u BiH: Potvrđen kod uginulog labuda u Gradišci

U pitanju je visokopatogena avijarna influenca kod divljih ptica koja ima zoonotski karakter, odnosno, moguće je da se bolest prenese sa zaraženih životinja i na ljude.

Foto: Bigstockphoto/ungvar (ilustracija)
  • 164
  • 17
  • 0

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske zvanično je objavilo saopštenje o pojavi ptičjeg gripa koji je potvrđen u jednom izolovanom slučaju kod uginulog labuda u gradu Gradiška.  

Kako saznajemo iz resornog ministarstva, u pitanju je visokopatogena avijarna influenca kod divljih ptica koja ima zoonotski karakter, odnosno, moguće je da se bolest prenese sa zaraženih životinja i na ljude. Po dobijanju sumnje i prvih rezultata bolesti, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je prije par dana, tačnije u četvrtak (04. novembra 2021.), donijelo Rješenje na osnovu kojeg su utvrđene mjere koje se provode u zaraženom i ugroženom području od bolesti avijarna influenca kod divljih ptica u cilju suzbijanja i spriječavanja širenja pomenute zarazne bolesti.  

Zaraženim područjem u skladu sa Rješenjem smatra se teritorija od najmanje tri kilometra u poluprečniku dok ugroženo područje obuhvata krug od najmanje deset kilometara u poluprečniku od žarišta, odnosno lokacije na kojoj je pronađena uginula ptica.

Oprez zbog ptičije gripe potreban i u BiH, šta kažu stručnjaci?

Podsjetimo, kod peradi može imati blaži tok u vidu blagih respiratornih infekcija i pada nosivost  jaja ili ipak maligni, manifestovan kroz respiratorne, gastrointestinalne i nervne poremećaje, prestanak nosivosti i nagla uginuća ptica u visokom procentu, objašnjavaju stručnjaci iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane u Zenici.

Preporuka je preventivno djelovati

Preventivno, ali i kod utvrđivanja bolesti, vlasnici peradi treba da sarađuju sa sa veterinarskom službom. Od domaće, najosjetljivije su kokoške i ćurke dok se kod pataka i gusaka pojavljuje u blažoj formi. Divlje ptice koje žive uz vodu, posebno divlje patke, često su otporne na bolest i rijetko pokazuju kliničke znakove bolesti, ali mogu biti rezervoar virusa kojeg izlučuju u spoljnu sredinu i time predstavljaju glavnu opasnost za širenje gripe na domaće ptice.

Kada se pojavi na gazdinstvu, dovodi do velikih ekonomskih gubitaka, ogromnih razmjera, koji se ispoljavaju kao uginuća i obavezna neškodljiva uklanjanja oboljelih jata, kao i kroz zabrane kretanja peradi i zabrane prometa ovih proizvoda.

Poštovanje higijenskih mjera podrazumijeva pranje ruku toplom vodom i sapunom najmanje 20 sekundi prije i poslije pripreme hrane, izbjegavanje unakrsne kontaminacije odvajanjem sirovog mesa i proizvoda od ostale hrane, pranje opreme i površina za pripravljanje hrane sa vrućom vodom i deterdžentom, odnosno, upotreba uobičajenih sredstava za higijenu domaćinstva i dezinficijensa. Temperatura termičke obrade peradi pri kuhanju treba biti iznad 75ºC, a pri pečenju minimalno 180ºC.


Tagovi

Ptičji grip Avijarna influenca Zoonotski karakter Prestanak nosivosti Preventivne mjere Uginuli labud Divlji labud Ekonomski gubici


Autor

Ivana Živanić

Više [+]

Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Ima li ista lakše prodat od peršuna !? 😁