Pretraga tekstova
Pekari i peradari očekuju pomoć od države - smanjenje cijene goriva, ali i privremene mjere za ograničavanje cijene proizvoda
Nakon vijesti o tome da u Italiji najskuplji hljeb košta 9,8 eura, stiže vijest o poskupljenju ove, većini osnovne namirnice, i u Crnoj Gori. Kako piše rtcg, predstavnici pekarske industrije razmišljaju povisiti cijenu vekne hljeba na 80 centi, a što je potvrdio i pekar Hasan Ramović.
"Cijene energenata utječu na cijene hljeba i ako se ne nađe način da se to zaustavi, poskupljenje je neminovno. Ili ćemo ostati bez hljeba ili će poskupiti", kazao je Ramović.
Osim hljeba, ondje bi u sljedećih nekoliko dana mogla poskupjeti i jaja, za 25 posto, najavili su u Udruženju peradara Crne Gore. To znači da bi ona, ovisno o veličini i vrsti mogla dostići cijenu od dva do četiri centa.
U Centru za zaštitu potrošača očekuju brzu reakciju države, a da ona ima takve mehanizme smatraju i u Uniji poslodavaca. Kažu da privrednici za sada nemaju mogućnost zaštititi unutarnje tržište zbog čega država mora naći prostor te se odreći svojih prihoda i primanja.
"Mi nažalost nemamo i dan danas robne rezerve. To bi nas u kratkom roku zaštitilo i amortiziralo cjenovne udare", smatra Filip Lazović iz Unije poslodavaca.
Prvi od koraka koje očekuju od vlasti je smanjenje cijene goriva, a kao još jedan način pomoći vide u zakonu o privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda.
Tagovi
Cijena hljeba Cijena jaja Više cijene Crna Gora Hasan Ramović Filip Lazović Robne rezerve
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nije baš "od igle do lokomotive", ali je od metle do traktora 🧹🚜 Mostarski sajam ponudio za svakog po nešto, traje do subote, 12. aprila, i prva dva dana vrvi od posjetilaca.