Većih promjena u odnosu na prošlu godinu ne bi trebalo da bude. Evo ko može da računa na više sredstava, a ko ne!
Pravilnik o podsticajima u Republici Srpskoj uskoro će biti objavljen i jasno je da, kao i svake godine ima nezadovoljnih i zadovoljnih poljoprivrednika. Po svemu sudeći, najviše će da budu zadovoljni voćari i povrtari, a najmanje mljekari. Većih promjena u odnosu na 2023. godinu ne bi trebalo da bude.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, po svemu sudeći, neće izaći u susret mljekarima i povećati premiju za kilogram proizvedenog mlijeka i muzno grlo. Ona za mlijeko ostaće 0,25 KM/kg, iako su mljekari tražili 0,30 KM/kg, a za muzno grlo do 500 KM, umjesto traženih 1.000 KM.
Mljekari RS: Subvencije po litri mlijeka uskladiti s okruženjem
Svinjarstvo je, kao proizvodnja, u prošloj godini bila najviše pogođena zbog afričke kuge koja je skoro uništila svinjski fond. Ministarstvo će, na ime premije za priplodne krmače i suprasne nazimice, izdvajati do 250 KM za priplodna grla čistih rasa i do 150 KM, za ona koja nisu umatičena. Premija za utovljene svinje iznosiće do 60 KM po grlu, ali neće moći da je koriste farmeri iz područja ugroženih svinjskom kugom, za uginule, eutanizirane ili otkupljene svinje. Ministarstvo, u kontinuitetu, isplaćuje štetu farmerima kojima su uginule ili su bile eutanizirane svinje zbog afričke kuge svinja.
Voćari i povrtari biće najviše zadovoljni novim pravilnikom. Premija po kilogramu proizvedenog i otkupljenog voća iznosiće do 0,20 KM/kg, osim za malinu za koju bi trebalo da se dobije do 0,40 KM/kg. Što se tiče povrća, podsticaj će da iznosi do 0,70 KM/kg za gljive, do jedne marke za bijeli luk i do 0,20 KM/kg za ostalo povrće.
Povrtarima i voćarima povećana je količina regresiranog dizel goriva po hektaru pa će moći da računaju na 120 litara, a ostale proizvodnje, na 100 litara. Regres ostaje isti, 0,75 KM/litri.
Voćari opet mogu da računaju na podsticaj za podizanje novih zasada jabuka, krušaka, šljiva i dunja i to za sufinansiranje nabavke sadnica, do 5 KM (sa PDV-om), za jednogodišnje razgranate sadnice, odnosno, do 6 KM za dvogodišnje "knip" sadnice.
Premija za proizvođače pšenice ostaće ista kao i u prošloj godini, odnosno 500 KM po hektaru.
Ubrzo će biti donesen i pravilnik o kapitalnim investicijama za 2024. godinu koji će da bude dosta promijenjen u odnosu na prethodnu godinu, naročito u dijelu koji se odnosi na poljoprivrednu mehanizaciju.
Iako je Ministarstvo nastojalo da pomogne proizvođačima u svim oblastima proizvodnje, broj zahtjeva za podsticaje za mehanizaciju, u prošloj godini, bio je iznenađujuće veliki i trebalo je vremena da se na terenu sve prekontroliše i naprave rješenja o odobravanju sredstava.
Tagovi
Autor