Radi se na povećanju subvencija za farmere, da se širi kanalska mreža i gdje god može, da se radi na promociji domaće poljoprivredne proizvodnje.
Na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta "Bijeljina" prije dva dana održana je četvrta naučna konferencija sa međunarodnim učešćem pod nazivom "Selo i poljoprivreda", kojoj je prisustvovao i prvi čovjek ovog grada, Ljubiša Petrović.
"Bez sela nema razvoja, a bez proizvodnje hrane nema opstanka čovječanstva. Veoma je važno što smo na ovom skupu imali priliku da čujemo rezultate istraživanja velikog broja naučnih radnika, kako iz naše zemlje tako i iz regiona", napomenula je rektor ovog Univerziteta, Gorica Cvijanović.
Gradonačelnik Bijeljine istakao je značaj udruživanja poljoprivrednika u zadruge koje će omogućiti efikasan zajednički nastup na tržištu, kao i važnost njihove edukacije, upotrebe novih tehnologija i odgovarajućih podsticaja poljoprivredi, stoji na zvaničnom sajtu Grada Bijeljina.
"Naš grad trudi se da, na nivou lokalne zajednice, što više pomogne poljoprivrednim proizvođačima, kako bi postali ravnopravniji učesnici na tržištu bar sa kolegama u regionu", ukazao je Petrović.
On takođe navodi da se povećavaju subvencije za farmere, širi se kanalska mreža i gdje god može, radi se na promociji domaće poljoprivredne proizvodnje.
"Nedavno smo pokrenuli aktivnosti na zaštiti geografskog porijekla našeg kupusa. Naravno, sve što radimo je ograničeno postojećim budžetskim okvirom, ali i razjedinjenim tržištima, političkom i ekonomskom nestabilnošću, manjkom savremenih tehnologija i neslogom samih proizvođača", ukazao je gradonačelnik Bijeljine.
Trbuhom za kruhom: Hoće li nam sela ostati pusta i bez mladih ljudi?
Podsjetimo, proizvodnja hrane zahtjeva pristupne puteve, transport robe i proizvoda, struju za preradu, zatim skladištenje, kontinuiran pristup vodi, internet, kao i prodaju proizvoda i slično. Ako sve pobrojano ili jedno od navedenog nedostaje, kako motivisati mlade da ostanu na selu i žive od svog rada. Ljudi idu tamo gdje imaju više šansi i bolje uslove za rad.
Stoga svaka pretpostavka o razvoju ruralnih sredina i sprečavanju odumiranja sela mora poći od činjenice da država kroz razvojne programe i projekte prvo treba obezbijediti osnovnu infrastrukturu.
Mnogi su izazovi u poljoprivredi, međutim ona se danas mijenja i to jako brzo. Postaje digitalna, precizna sa jako puno dostupnih, a jeftinih inovacija. Taj novi oblik koji poprima može biti samo jedan od motiva da mladi ipak krenu sa biznisom i ostaju i razvijaju seoske sredine.
Mali vjetar u leđa od strane države bio bi ogromna olakšica naročito za svaki početak.
Tagovi
Autor