U očima ruralne Amerike novoizabrani predsjednik je "čovjek od zemlje", pa nije iznenađenje što je još 2020. godine čak 85% ispitanih farmera izrazilo spremnost da ga podrži na izborima.
Donald Trump postat će 47. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, a je li njegov povratak u Bijelu kuću pobjeda poljoprivrednika, pitanje je kojim se pozabavio portal Agrarheute.
U očima ruralne Amerike, pišu, novoizabrani predsjednik je "čovjek od zemlje", pa nije iznenađenje što je još 2020. godine čak 85% ispitanih farmera izrazilo spremnost da ga podrži na izborima. Osim toga, za vrijeme njegova prošlog mandata mnogi poljoprivrednici su na neki način profitirali, pogotovo među redovima pristaša.
Državne podrške za poljoprivredu tokom njegovog prošlog mandata bile su nejednako raspodijeljene. Naime, tzv. "crveni okruzi" koji su ga podržavali dobili su 21 milijardu dolara, dok su suparnički "plavi" dobili tek 2 milijarde. Stoga neistomišljenici strahuju da bi njegova politika mogla ponovno uključivati aspekte ovakve svojevrsne odmazde.
Trumpova strategija "America First" ili "Amerika na prvom mjestu", ocjenjuju, pogoduje domaćoj proizvodnji, zbog čega se očekuje nastavak financijskih podrški poljoprivrednika i uvođenje novih carina na uvozne proizvode. Na primjer, nedavno je zaprijetio kompaniji John Deere sankcijama ako premjeste proizvodnju u Meksiko.
Naglašavaju da proizvođači kukuruza mogu biti posebno zadovoljni, budući da je najavio smanjenje cijena energije ukidanjem ograničenja na prodaju tzv. E15 benzina s 15% udjela etilnog alkohola, koji se većinom dobiva fermentacijom ove žitarice.
"Nećemo samo povećati proizvodnju etanola u našoj zemlji, već ćemo učiniti sve kako bismo etanol izvozili u cijeli svijet", rekao je Trump.
Donald Trump ponovno u Bijeloj kući, reagiralo i tržište žitarica i uljarica
No, najavljeno uvođenje carina odnosno povećanje tarifa, upozoravaju, moglo bi izazvati nove trgovinske sukobe i nestajanje izvoznih tržišta, pogotovo s Kinom. Izvoz poljoprivrednih proizvoda u tu zemlju značajno je pao, a prema istraživanju američkog ministarstva poljoprivrede USDA iz 2022. to je dovelo do gubitka od 27 milijardi dolara, pri čemu se najveći dio pada prihoda odnosi na soju. Jer, najveći uvoznik američke soje upravo je Kina.
Podsjećaju i da je tokom svog prvog mandata ukinuo više od 100 propisa o zaštiti okoliša. Neke od njih ponovno je uvela Bidenova administracija, a njegov plan je preokrenuti postojeću klimatsku politiku te postoji i bojazan da bi ponovno mogao povući SAD iz klimatskih međunarodnih sporazuma poput Pariškog.
Trump smatra da klimatske inicijative trebaju biti vođene slobodnim tržištem. "Inovacije i ekonomski rast omogućit će nam razvijanje tehnologija i procesa koji poboljšavaju okoliš, dok ćemo proizvodnju udaljavati od stranih zagađivača", rekao je predstavnicima fondacije Farm Bureau.
Kako navode, predviđa se i ukidanje srodnih službi poput američke Agencije za zaštitu okoliša (EPA), Ureda za hranu i lijekove (FDA) te Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA), koja između ostalog izdaje upozorenja o vremenskim nepogodama.
Osim toga, piše dalje ovaj njemački poljoprivredni portal, predsjednik organizacije EDF Action, David Kieve je za Public News Service upozorio je kako Trumpov plan "Projekt 2025" uključuje ukidanje poticaja predviđenih Zakonom o borbi protiv inflacije, koji pomažu poljoprivrednicima u prilagodbi na klimatske promjene. Odluka je to koja bi moglo naštetiti njegovoj glasačkoj bazi na Srednjem zapadu.
Jedan od fokusa kampanje bilo mu je pitanje ilegalne imigracije, pa je tokom predizborne utrke prijetio "masovnim deportacijama" miliona imigranata, uključujući i one koji su legalno došli u zemlju u sklopu programa Bidenove administracije.
U slučaju da se provede ovakva politika mogla bi rezultirati ozbiljnim nedostatkom radne snage u poljoprivredi, budući da mnogi legalni i ilegalni imigranti rade na poljima ili u industrijama poput peradarske proizvodnje.
Čak su i subvencije problematične, kažu, jer su 2020. godine državne potpore činile oko 40% prihoda u poljoprivredi. Navode, ovakva visoka ovisnost je dugoročno loša vijest za konkurentnost i održivost sektora. Ukratko, nije sigurno i teško je zasad reći je li Trumpova pobjeda pobjeda poljoprivrednika.
Tagovi
Autor