Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump najavio je vraćanje radnih mjesta u SAD i uvođenje carina od 10 do 20, a na kineske proizvode i do 60 posto.
Republikanac Donald Trump proglasio je pobjedu na američkim predsjedničkim izborima 2024. godine, obećavši u svom govoru "zlatno doba Amerike", prenosi CNN.
Istaknuo je planove za vraćanje radnih mjesta u SAD te uvođenje carina na uvoz robe od 10 do 20%, a na kineske proizvode i do 60%, uprkos upozorenjima ekonomista o negativnom utjecaju na ekonomski rast i višim troškovima za potrošače, piše Politico.
Istovremeno s objavama rezultata, a kao reakcija na jačanje dolara, pala je vrijednost nafte, metala te žitarica i uljarica. Nafta i soja izgubile su oko 1,5% vrijednosti odnosno u odnosu na prošlu godinu cijene soje pale su za 25%, prenio je Reuters.
Cijene soje na čikaškoj burzi
U strahu od obnove trgovinskih napetosti s Kinom, najvećim svjetskim uvoznikom soje, američki trgovci su još prije predsjedničkih izbora, žurili zaključiti ugovore za rekordnu žetvu. Sada, nakon poznatih rezultata, Trump prijeti s nametanjem carina na kineske proizvode do 60% što bi moglo, navode, potaknuti Peking na uvođenje vlastitih carina na američku soju, najveći poljoprivredni izvoz SAD-a u Kinu.
Kina, koja nije u potpunosti ispunila sporazum s Trumpovom administracijom iz 2020. godine o povećanju uvoza američkih poljoprivrednih proizvoda, ove je godine kupila manje američke soje i gotovo nimalo kukuruza, prenosi Reuters. Inače, uz soju, pale su danas i cijene pšenice i kukuruza.
Trump je najavio da će u nadolazećem mandatu težiti maksimiziranju bušenja nafte i plina u SAD-u. Planira proširiti federalne koncesije i ukinuti ekološke regulative gdje god to bude moguće. Kako kaže Politico, takva politička agenda gotovo garantuje da će SAD ostati vodeći svjetski proizvođač nafte.
Nova administracija, pišu, vjerojatno će pooštriti sankcije na iranski izvoz nafte, koji iznosi oko 1,3 miliona barela dnevno, što bi moglo smanjiti globalno snabdijevanje. Istovremeno, najavio je punjenje američke strateške naftne rezerve na rekordne nivoe, što bi dodatno podržalo cijene nafte.
Novi američki predsjednik planira po drugi put povući SAD iz Pariškog klimatskog sporazuma i udvostručiti korištenje fosilnih goriva, što će usporiti zelenu tranziciju, navodi Politico. Kažu i da Trumpova netrpeljivost prema ekološkim politikama vjerovatno neće direktno utjecati na Evropsku uniju, ali će potencijalno produbiti razlike između dva bloka na međunarodnoj sceni i oslabiti ambicije EU.
"Evropska unija i SAD više su od pukih saveznika. Vezuje nas istinsko partnerstvo naših naroda, koje ujedinjuje 800 miliona građana. Ta je poveznica duboka, ukorijenjena u našoj zajedničkoj historiji, predanosti slobodi i demokratiji te zajedničkim ciljevima sigurnosti i prilika za sve", stoji u čestitki Trampu predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen.
Pozvala je i na nastavak saradnje na transatlantskom partnerstvu "koje će i dalje donositi dobrobiti našim građanima".
"Milioni radnih mjesta i milijarde u trgovini i ulaganjima s obje strane Atlantika ovise o dinamičnosti i stabilnosti našeg ekonomskog odnosa", poručila je.
Tagovi
Autor