S razvojem napredne tehnologije, pametna poljoprivreda ima ključnu ulogu u poljoprivrednim sistemima, što rezultira povećanom produktivnošću
Praktična upotreba pametnih metoda u poljoprivredi je donijela brojne progresivne promjene u Japanu, a model je prilagodljiv i za Bosnu i Hercegovinu. Naša zemlja može učiti iz ovog primjera kako bi razvijala i jačala održivi poljoprivredni sektor.
S tim u vezi, Ambasada Japana u BiH i Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Univerziteta u Sarajevu organiziraju online predavanje pod nazivom "Japanska pametna poljoprivreda prema održivom društvu".
Predavanje će održati Dr. Noboru Noguchi, istaknuti professor Istraživačkog fakulteta poljoprivrede Hokkaido Univerzitet u Japanu, a moguće ga je pratiti na lokalnom i engleskom jeziku.
"Poljoprivreda se suočava s brojnim izazovima u sadašnje vrijeme, obzirom da u velikoj mjeri ovisi o vanjskim faktorima, kao što su nedostatak radne snage, okolišne promjene, globalno zagrijavanje, ograničene radne površine, itd. S razvojem napredne tehnologije, pametna poljoprivreda ima ključnu ulogu u poljoprivrednim sistemima, što rezultira povećanom produktivnošću”, naveli su organizatori.
Planirano je da se predavanje održi 15. marta od 9.30 do 11 sati, putem platforme Zoom, a svi zainteresirani se mogu registrirati ovdje.
Još prije tri godine BBC je pisao o japanskoj poljoprivredi koja je tehnološki daleko odmakla. Tamošnja vlada uveliko radi na unaprjeđenju proizvodnje, a 2019. su subvencionirali razvoj robota koji mogu da pomognu u mnogim segmentima agrarne proizvodnje.
Poljoprivrednika je sve manje pa se povećava upotreba mehanizacije i biotehnologije u ovoj grani privrede. Dronovi se primjenjuju u prskanju usjeva jer u mnogo bržem vremenskom roku urade posao od čovjeka. U ovoj zemlji dosta je razvijena i proizvodnja u staklenicima uz pomoć koje je znatno proširena proizvodnja voća i povrća.
Japan je u Senegalu investirao u obuku poljoprivrednih tehničara i u unaprjeđenje navodnjavanja, a rezultat toga bilo je povećanje prinosa s četiri na sedam tona riže po hektaru dok su proizvođači uvećali svoje prihode za oko 20 posto.
Tagovi
Autorica
64
Glasova: 6
U svojoj blizini nemam nikakvo odlagalište ili zeleni otok 9,4%
Glasova: 5
Preskupo mi je odvesti ili platiti odvoz otpada 7,8%
Glasova: 3
Isti vrag, svejedno će završiti negdje u prirodi 4,7%
Glasova: 48
Ne ostavljam otpad u prirodi 75,0%
Glasova: 2
Zaboli me za otpad, imam drugih problema 3,1%