Pretraga tekstova
Plasteničkom proizvodnjom bave se već 16 godina, kada je Indira ostala bez posla. Krenuli su od malih površina, a danas imaju proizvodnju na dvije hiljade kvadratnih metara.
Ado i Indira Imširević iz sela Hrenovica u opštinama Pale odlučili su da svo povrće koje proizvedu u svojim plastenicima, podijele ljudima koji su za vrijeme pandemije virusa korona ostali bez posla.
Plasteničkom proizvodnjom počeli su da se bave 2014. godine, kada je Indira ostala bez posla u Sarajevu. Vratili su se na selo i na stotinu kvadratnih metara podigli plastenik. Danas imaju sedam plastenika na površini od dva hektara.
"Prije 16 godina ja sam ostala bez posla i muž je došao na ideju da počnemo da se bavimo uzgojem povrća i tako smo krenuli sa 100 kvadrata zaštićenog prostora. Danas imamo dvije hiljade kvadratnih metara. Proizvodimo uglavnom paradajz, papriku, krastavce, lubenice. Imamo sedam objekata gdje proizvedemo oko 30 tona povrća", priča Indira za Agroklub.
Ugovoren otkup povrća kao jedna od mjera u borbi protiv koronavirusa
Iako je u međuvremenu i ona pronašla zaposlenje, od proizvodnje nisu odustali. Isto tako nisu zaboravili ni to kako je kada ste bez posla, uplašeni za opstanak i budućnost. Zato su se i odlučili da proizvedeno povrće podijele ljudima koji su ostali bez svog radnog mjesta. Tako su pred kuću postavili štand sa povrtarskim vrstama i bilo ko, kome je njihova roba neophodna, dobrodošao je da uzme ponuđeno povrće i ponese ga kući.
"Najviše me je motivisao moj slučaj, kada sam prestala da radim i zato razumijem i njihovu situaciju, pogotovo one koji imaju djecu. Imamo odličan kvalitet i dobro tržište, sve što proizvedemo to i plasiramo u Sarajevo, a takođe veliki dio proizvoda distribuišemo na Pale dok se prodaja vrši kod plastenika. Ljudi dolaze iz grada pa kupuju i vole sami da uberu", objašnjava naša sagovornica.
Ipak kako tvrdi, mnogo njih se ustručava da dođe po povrće, iako im je ono potrebno.
"Neki ne žele da uzmu ponuđenu robu jer bi onda morali i reći da su izgubili posao i neprijatno im je uzeti besplatno ali sada više ne. Reakcije javnosti su jako pozitivne, iznenađeni smo divnim komentarima i komšije su oduševljene", zadovoljno zaključuje ova vrijedna žena.
Imširevićima je vrh sezone tek u avgustu i tada će dozrijeti najveće količine povrća. Najavljuju da će i dalje, u nekoliko narednih mjeseci, nastaviti sa ovom akcijom i besplatno dijeliti proizvedeno povrće.
Tagovi
Plastenička proizvodnja Uzgoj povrća Ado Imširević Indira Imširević Proizvedeno povrće Kvalitet i tržište Besplatno dijele povrće Pozitivne reakcije
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇