Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pčelinji proizvodi
  • 03.01.2023. 10:30

Zašto su pčelinji proizvodi toliko zdravi i kako se pravilno koriste?

Za pčelinje proizvode oduvijek se prepričavalo da su izuzetno zdravi, međutim mnogi ne znaju kako se pravilno koriste.

Foto: Marija Lazarević
  • 2.221
  • 149
  • 1

Nebojša Vučković iz Topole u Srbiji pčelarstvom se bavi od 1994. godine. Koliko je ljubavi uložio u ovaj posao pokazuje podatak da je počeo s tri društva, a sada ih ima preko 150.

"To mi je životna želja bila, i te godine mi se pružila šansa, radio sam kod čovjeka, pomagao mu i dao mi je tri roja, tad mojoj sreći nije bilo kraja. Ja sam to obilazio, hranio ih. Čuveni pčelar Arsa iz Topole mi je tad rekao samo ih hrani, ja sam tako i radio, da bi sljedeće godine uvećao na još tri i iscijedio sedam kilograma meda. Ja sam pčelar i kad bi mi rekli da neće biti paše ja bih opet s istom ljubavlju to radio", kaže Vučković.

Posla ima - prave se ramovi

Iako je decembar i za poljoprivrednike uglavnom mjesec odmora, za pčelare nema pauze u poslu. Kako kaže Vučković, od avgusta za njih kreće najveća sezona posla, a za pravog pčelara cijele godine ima posla.

"Za pčelara uvijek ima posla i nema opuštanja, ako je jedna godina bila dobra ne znamo kakva će biti sljedeća tako da se uvijek mora predano raditi. Evo ja zimske dane koristim da pravim ramove, drvene okvire kupujem, sam ih užičim, ukivam. Za jedan ram mi treba 25 operacija dok ne stigne spreman do košnice."

Vrijeme za pravljenje ramova

On naglašava da je ova godina bila solidna i da je od bagrema i suncokreta imao zavidan prinos meda. Međutim, ističe da se pojavio opasan krpelj koji može napraviti probleme pčelarima pa se sa zaštitom mora krenuti na vrijeme.

"Bagrema sam imao 15 do 20 kilograma, selio sam i na suncokret. Tu je bilo oko 14 kilograma po društvu. Mnogi pčelari misle da kada se izvrca med završen je posao - ne, naprotiv opuštanja nema, moraju se pčele prihraniti, obilaziti, također tretirati protiv krpelja jer ko nije tretirao imat će problema. Krpelj sisa krv iz pčele i tada pčele da bi spasile društvo beže. Savjetujem mojim kolegama da kupuju samo provjerene preparate i da vode računa", priča ovaj poznavalac pčela iz Topole.

Kako se koristi med?

Pored suncokretovog i bagremovog meda on u svojoj ponudi ima još niz pčelinjih proizvoda. Naglašava da je izuzetno važno pravilno koristiti svaki od njih jer je med lekovit samo ako se pravilno konzumira.

"Suncokretov med je jako dobar, ali kristalizuje pa ga kupci izbjegavaju, ne treba ga grijati, dobar je ima dosta polena. Bagremov je najkvalitetniji i najcjenjeniji, čak se može davati i maloj deci. Ja uvijek kupcima kažem kako da koriste med. U dva decilitra mlake vode, staviti kašiku meda, nebitno kojom kašikom i ako imate prirodno jabukovo sirće od divljih jabuka, jednu kašiku sirćeta i popiti svako jutro", kaže naš sagovornik i dodaje da je to savršeno za organizam, ali mi se sjetimo meda kada se razbolimo.

Med, saće i medu, polen i drugi Vučkovićevi proizvodi

Pored meda on prodaje i nekoliko proizvoda koji su posebno pripremljeni i jako su korisni za organizam.

"Saće u medu se priprema od bagremovog meda i uz dodatak isječenog rama sa saćem, ko ima problema s gastritisom, sinusima da žvače to. Za bolesti prostate dosta sam čitao, ona obolijeva jer troši mnogo cinka tako da sam ja čitajući za jednog čovjeka koji je koristio cvjetni prah, golicu i slično. Pomoglo mu je tako da sam prodavajući ovaj proizvod koji sam na toj osnovi pripremio čuo dosta pohvala.

Kombinacija meda, propolisa i cvjetnog praha samljevenih i složenih u jednu teglu, najbolje je da se koriste sat vremena prije obroka to je izvanredan preparat za imunitet", kaže ovaj pčelar.

Propolis kao prirodni antibiotik

Za medne kapi topolski pčelar kaže da je u njima čist vosak i koriste se ko ima problema sa želudcem ali i za žvakanje jer skida kamenac sa zuba. Također ističe da je propolis prirodni antibiotik i svaka kuća treba da ga ima.

Propolis svaka kuća treba da ima

"Za prehlade, ekceme, gljivična oboljenja, sprečava razvoj kancerogenih ćelija, kod zubobolje natopiti bolno mesto. Pored propolisa izuzetno zdrava i sve više popularna perga ili cvjetni prah - polen ja sakupim od 20 do 30 kilograma.

 

Januar u pčelinjaku - šta provjeriti i obnoviti?

To je hrana za mozak, za sve je dobra, najbolja primjena bar ja tako savjetujem jer se najbolje rastvara u mliječnoj kiselini da se jedna kašika uvečer stavi u jogurt ili kiselo mlijeko izmiješa lijepo i jutrom popije", objašnjava Vučković i dodaje da kada to konzumirate nema potrebe do ručka ništa od hrane da jedete.

Prema njegovim riječima, pčelinji proizvodi nikada nisu skupi, uzimajući u obzir ljekovitost koju imaju u sebi.


Tagovi

Med Konzumacija meda Pčelinji proizvodi Propolis Polen Jabukovo sirće Nebojša Vučković


Autorica

Marija Lazarević

Više [+]

Po obrazovanju agronom, a po struci novinar, preferira poljoprivredne teme. Već nekoliko godina uređuje sajt TopPress, a iz Srpske Toskane donosi pregršt zanimljivosti.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Ima li ista lakše prodat od peršuna !? 😁