Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pomor pčela
  • 17.04.2019. 13:00

Pomor pčela? Situacija nije tako alarmantna, ali navodi mogu biti opasni

Zimski gubici kod pčela su normalni, a mi unatoč pričama o pomoru pčela ne znamo koje su, čije i zašto stradale. Sve je, netko kaže. Problema u pčelarstvu ima, ali nije tako alarmantno kako se navodi. Time se može ići na ruku onima koji će reći: Nema meda, ajmo uvesti. A što ćemo tad s našim medom?, upozorava dopredsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Stanko Čuljak. 

Foto: Depositphotos/stefanocarella
  • 230
  • 11
  • 0

Premda su se posljednjih dana pojavile infomacije o pomoru pčela diljem Hrvatske, situacija ipak, čini se, nije toliko alarmantna. Naime, kako nam je rekao dopredsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza, predsjednik Saveza pčelara Vukovarsko-srijemske županije te predsjednik pčelarske udruge "Nektar" iz Vinkovaca Stanko Čuljak, u pčelarenju su zimski gubici od 5 do 10 posto normalni. Kada u proljeće dođe bagremova paša, pčele obično te gubitke nadoknade. Dakako, ako su tijekom zime imale mir i dovoljno hrane. 

"Sve je: netko kaže. Ne znamo kome su stradale, pčele nisu dane na analizu i teško je reći kolike su štete. Naravno, problema u pčelarstvu ima. Pesticidi nisu bezopasni i naravno da preko granice stižu i neka sredstva koja nisu dozvoljena, a koja im sigurno štete, ali ljudi, pčelari su ti koji trebaju odraditi sve kako bi pripremili svoje pčelinje zajednice. Ima ljudi koji izgube sve pčelinje zajednice. No ako izgubiš 300 košnica, nešto ne valja s tobom ili s terenom na kojem pčelariš", kaže nam iskusni pčelar koji je zbog niza obaveza smanjio broj na 55 pčelinjih zajednica te se danas bavi proizvodnom meda za svoje potrebe i iz ljubavi prema pčelama koja ga je i uvela u pčelarski svijet prije više od dva desetljeća. 

Dino Haračić: Uginula zajednica pčela nije sramota, ali je opasnost!

Pčele se, dodaje, upravo i broje u proljeće, sve ostalo na jesen. A ova bi godina trebala biti jako dobra za hrvatske pčelare. "Pčele dugo nisu bile u boljoj kondiciji nego ove godine i očekujemo da će biti odlična godina", kaže Čuljak. 

K tome, dodaje, treba upozoriti i na još jednu stvar. U Hrvatskoj se godišnje proizvede 8.000 do 10.000 tona meda. Unatoč tome, lani je uvezeno čak 2.000 tona meda. "Problema u pčelarstvu ima, ali nije tako alarmantno kako se navodi. A takvim se navodima može ići na ruku onima koji će reći: Nema meda, 'ajmo uvesti. A što ćemo tad s našim medom?", upozorava Stanko Čuljak. 


Tagovi

Pčele Pomor pčela Med Zimski gubici Stanko Čuljak


Autorica

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Diplomirani agronom s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub i donosi najnovije vijesti iz svijeta poljoprivrede.