Pretraga tekstova
Na jedan kilogram meda izvezenog iz Bosne i Hercegovine, uvezemo 15 kilograma. Ipak, uvezene količine ne zadovoljavaju domaće potrebe.
Domaći proizveden med, prema procjeni naših pčelara, ima odgovarajući kvalitet i kao takav, trebalo bi da bude priznat na međunarodnom tržištu.
Bosna i Hercegovina je u 2019. godini uvezla 334 tone ovog pčelinjeg proizvoda, a izvezla je samo skromnih 23 tone. Navedene cifre ukazuju da domaća proizvodnja nije organizovana na ozbiljan način.
"Veći dio izvoza u prva četiri mjeseca tekuće godine, ostvaren je u Saudijsku Arabiju, nakon toga u Kuvajt i u Ujedinjene Arapske Emirate", navode iz Vanjskotrgovinske komore BiH. Dodaju i da je tokom 2019. godine zabilježen i deficit od 2,2 miliona KM u ovoj proizvodnji.
"Na jedan izvezeni kilogram meda iz naše zemlje, uvezemo 15 kilograma. Pored toga, onaj iz uvoza zadovoljava manje od 10% domaćih potreba", pojašnjavaju iz ove institucije, kako navode Nezavisne.
Kada je riječ o izvozu, realizovana je prosječna cijena od 16,3 KM dok uvozni med košta 7,7 KM.
"Najniža cijena uvoznog meda koju bilježimo iznosila je samo 4,73 KM/kg, što postavlja pitanje kvaliteta tog meda", dodaju iz STK.
Na Poljoprivrednom fakultetu u Banjaluci kažu da je nedovoljna primarna proizvodnja u pčelarskom sektoru i da ona kao takva ne može pokriti potrebe domaćeg tržišta.
"Uzrok velikog uvoza, naspram ostvarenog izvoza, je u tome što naši pčelari imaju primitivne košnice i stare tehnike pčelarenja", objašanjava Goran Mirjanić, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci.
Prema njegovim riječima, domaće tržište je zanimljivo u regionu. Cijene su visoke, u odnosu na cijene meda u okruženju. Susjedne zemlje koje se bave proizvodnjom meda i pčelinjih proizvoda, imaju tendenciju da maksimalno opterete BiH tržište.
On upozorava da naše stanovništvo ne zna prepoznati da li je u pitanju lažni ili pravi med tako da njegovom kupovinom po nižim cijenama, vrlo je izvjesno da se radi o proizvodu sumnjivog kvaliteta.
Tagovi
Domaći med Pravi med Lažni med Izvoz meda Uvozni med Visoke cijene Goran Mirjanić Pčelinji proizvodi Domaće tržište Međunarodno tržište
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)