BELI LUK (Allium sativum L.). Karakterističan miris i ukus belom luku daju eterična ulja, koja čine smešu raznih sulfida i imaju fitocidno delovanje. Beli luk sadrži dosta vitamina, kao što su vitamin C, B1 i dr. Snažan je antibiotik, zatim... Više [+]
BELI LUK (Allium sativum L.).
Karakterističan miris i ukus belom luku daju eterična ulja, koja čine smešu raznih sulfida i imaju fitocidno delovanje. Beli luk sadrži dosta vitamina, kao što su vitamin C, B1 i dr. Snažan je antibiotik, zatim proširuje sužene krvne sudove i tako snižava krvni pritisak. Utiče na smanjenje holesterola u krvi. Naučnici u velikoj Britaniji ističu da beli luk sprečava stvaranje krvnih pločica, koje uzrokuju nastanak ugrušaka u krvi i začepljenja krvnih sudova, što izaziva infrakt.
Dokazano je da Beli luk pozitivno utiče na metabolizam vitamina B1 u organizmu. Ima zaštitnu ulogu u sprečavanju štetnog delovanja olova iz zagađenog vazduha. Sprečava razaranje crvenih krvnih zrnaca izazvano teškim metalima, a zahvaljujući selenu i sumporu, kojih ima dosta u belom luku, potpomaže izlučivanje teških metala iz organizma.
Ima veliku ulogu u funkcionisanju rada srca i sprečavanju arterioskleroze. Smanjuje opasnost od raka želuca, a za 2/3 opasnost od raka debelog creva. Pruža dobru zaštitu od raka digestivnog trakta, zahvaljujući antibakterijskim svojstvima, pošto ubija bakteriju Heliobacter pylori.
Beli luk uništava crevne parazite, te služi kao lek protiv žuljeva i bradavica.
Selen u belom luku u jedinjenju sa vitaminima stvara lanac antioksidanata, koji sprečavaju oksidaciju slobodnih radikala, odnosno sprečava se oksidacija delova velikih molekula u organizmu, što inače dovodi do kancerogenog, mutagenog, teratogenog delovanja.
Pripremio,
Stanko Nekić, dipl. ing. agronomije
Specifičan ljut miris i ukus rena (Armoracia lapatifolia Syn. A. rusticana Ph.) potiče od eteričnog ulja, koje omogućava stvaranje sokova za varenje i poboljšava apetit. Zbog postojanja tog ulja u obliku glikozida, koren rena dobija žućkast... Više [+]
Specifičan ljut miris i ukus rena (Armoracia lapatifolia Syn. A. rusticana Ph.) potiče od eteričnog ulja, koje omogućava stvaranje sokova za varenje i poboljšava apetit. Zbog postojanja tog ulja u obliku glikozida, koren rena dobija žućkastu boju. Ulja, odnosno glikozidi, se koriste i za spravljanje parfema.
Ravnjača za sadnju sadnica voćaka sa dva krajnja i središnjim urezom. Primenjuje se uglavnom za sadnju na manjim površinama i tamo gde se neće rigolovati zemljište.
Krtole Čičoke (Heliathus tuberosus L.) su izvrsna hrana za ishranu svinja, zatim za ishranu krava muzara. Koriste se i za ishranu ljudi, naročito dijabetičara.
Krmni ili stočni kelj (Brassica oleracea L. var. acephala) je nezamenljiv u ishrani goveda, ovaca, svinja, koza, konja, živine i kunića. Koristi se i za spravljanje silaže. Značajna je biljka za zeleni krmni konvejer (setva i žetva biljaka... Više [+]
Krmni ili stočni kelj (Brassica oleracea L. var. acephala) je nezamenljiv u ishrani goveda, ovaca, svinja, koza, konja, živine i kunića. Koristi se i za spravljanje silaže. Značajna je biljka za zeleni krmni konvejer (setva i žetva biljaka tokom čitave vegetacije).
Najbolja je kartonska ambalaža za čuvanje povrća. Time izbegavamo "uboje" na plodovima povrća, čime sprečavamo oštećenje plodova i omogućavamo duže čuvanje plodova povrća.
Kruškin cvetojed (Anthonomus cinctus/pyri/) rasprostranjen je svugde gde se gaji kruška. Može da izazove velike štete, koje najčešće imaju lokalni značaj. Može se pretpostaviti da se prag štetnosti kreće oko 10 imaga (odraslih insekata) na... Više [+]
Kruškin cvetojed (Anthonomus cinctus/pyri/) rasprostranjen je svugde gde se gaji kruška. Može da izazove velike štete, koje najčešće imaju lokalni značaj. Može se pretpostaviti da se prag štetnosti kreće oko 10 imaga (odraslih insekata) na 100 grana (metoda udaraca) u svim lokalitetima gde se insekt redovno javlja u jačoj populaciji.
Duvan se gaji radi lišća koje posle sušenja, sortiranja i fermentacije služi kao osnovna sirovina za izradu cigareta, cigara i drugih sličnih sredstava za uživanje. Duvan se uživa pretežno pušenjem (cigarete, cigare, duvan za lulu), a mnogo... Više [+]
Duvan se gaji radi lišća koje posle sušenja, sortiranja i fermentacije služi kao osnovna sirovina za izradu cigareta, cigara i drugih sličnih sredstava za uživanje. Duvan se uživa pretežno pušenjem (cigarete, cigare, duvan za lulu), a mnogo manje ušmrkavanjem ili žvakanjem (burmut ili duvan za žvakanje). Cigare se dobijaju od "uvijenog" lista duvana, a cigarete od "usitnjenog" duvana.
Otvorena je diskusija na temu: Jesu li monosortni nasadi budućnost voćarstva?
Andrej Žalec
prije 1 mjesec
Neka istraživanja ukazuju, da je na području Amazonije živjelo na milijone ljudi. Sve voče Amazonije nije sasvim slučajno tamo. Smatraju, da su to Više [+] šumski nasadi, koji su ostali iza tih genialnih graditelja. https://youtube.com/shorts/3RTIqvd5QmE?si=889QmEsS1hM2PKVB
Otvorena je diskusija na temu: Lupina kao alternativna kultura - daje veće prinose od soje?
Stanko Nekić
prije 2 mjeseca
Trenutno, nemam podataka. Raspitati se u Institutu za krmno bilje Kruševac. Trenutno, nemam podataka. Raspitati se u Institutu za krmno bilje Kruševac.
Milos Jovanovic
prije 2 mjeseca
Како доћи до семена лупине? Где купити? Потребно је ради зеленишног ђубрења. Како доћи до семена лупине? Где купити? Потребно је ради зеленишног ђубрења.
Ožiljavanjem vrhova izdanaka kupine bez bodlji u zemljište, dobijaju se, posle ožiljavanja, prekraćivanja izdanaka na nekoliko pupoljaka po ožiljavanju i vađenjem izdanaka sa korenom, prvoklasne sadnice kupine.
Očenjem na spavajući pupoljak podloga daje najveći prijem kod voćaka, pod uslovom da se odvaja kora kod podloga i da je obezbeđena voda.
Pepelnica vinove loze (Uncinula nekator) može ostvariti zarazu grozdova sve dok bobice imaju zelenu boju. Spada u jednu od najopasnijih bolesti vinove loze.
Žitni žižak (Sitofilus granarius) je redovna štetočina skladišta. Pripada grupi najopasnijih skladišnih štetočina. Napada pšenično zrno i drugo žito, prerađevine od brašna i pirinač.
Šljivin smotavac sada napada osnovne sorte šljiva: Čačansku najbolju, Stenlej, Aženku, Čačansku rodnu, Valjevku, Požegaču i dr. Štete se uočavaju na plodu na mestima ubušenja, gde se primećuje kap smole, a po završetku razvoja gusenice se s... Više [+]
Šljivin smotavac sada napada osnovne sorte šljiva: Čačansku najbolju, Stenlej, Aženku, Čačansku rodnu, Valjevku, Požegaču i dr. Štete se uočavaju na plodu na mestima ubušenja, gde se primećuje kap smole, a po završetku razvoja gusenice se spuštaju do ispod kore na letnju dijapauzu. Ima dve do tri generacije godišnje, a najštetnija je druga generacija. Leptiri štetočine se prate feromonskim klopkama.
Plava lupina je za sideraciju ili zelenišno đubrenje, žuta lupina je za ishranu stoke i bela lupina za seme.
Zaraženi klasovi pšenice glavnicom i glavničava zrna pšenice.
Erinozna grinja vinove loze (simptomi na listu - lice i naličje). Izgled odraslih grinja (levo - dole).
Botrytis cinerea na grožđu vinove loze u poodmakloj fazi, što niukom slučaju ne treba dozvoliti.
Sočivo (levo) i Naut (desno) kao alternativne mahunjače, u izmenjenim uslovima klime.