Treba pratiti jednim okom događanja u Crnom moru, pogotovo sada u kontekstu izbijanja novog sukoba na Bliskom Istoku. U nekoliko dana, nepovoljnim razvojem događaja, rat ponovno može postati glavni "market mover"
Posljednjih sedmica hedge fondovi (posebna vrsta investicijskih fondova) su bili vrlo aktivni i zatvarali svoje duge pozicije, a povećavali svoje kratke pozicije unutar poljoprivrednog sektora. Ovaj trend nosi snažnu poruku – špekulanti predviđaju silaznu putanju cijena kako se približavamo kraju kalendarske godine. Šta nagoni hedge fondove da grade svoju short poziciju na poljoprivrednim tržištima?
Nekoliko je faktora, ali najvažniji su sljedeći:
Iako se trenutno okruženje može činiti kao bearish*, važno je pripaziti na potencijalne katalizatore rasta koji bi mogli ugroziti ove nove kratke pozicije fondova. Na primjer, sukob ovog vikenda između Hamasa i Izraela podsjeća nas na geopolitičke faktore koji mogu brzo utjecati na tržišta roba.
Prošle sedmice na CBOT-u cijena pšenice porasla je gotovo 5 posto, cijena kukuruza nešto više od 3 posto, dok je cijena soje pala nešto manje od 1 posto. Uz potencijalan početak novog rata na Bliskom Istoku, možda smo zadnji petak u septembru vidjeli najniže cijene na berzama za neki period. Na MATIF-u cijena pšenice na nivou prošle sedmice nepromijenjena, dok je ona kukuruza dodatno pala na najniži nivo još od početka marta prošle godine. Generalno, sedmica je završila u bearish tonu uslijed pritiska žetve u Evropi i konkurencije roba iz Crnog mora te kukuruza iz Brazila, ali i slabe međunarodne i evropske potražnje.
U ovom trenutku jačanje dolara ima utjecaja na kretanje cijena agri roba, uz podršku koju pruža evropskom tržištu. U Rusiji, služba Evropske unije MARS povećava svoju procjenu proizvodnje pšenice za 2023. za 2 miliona tona na 89,7 miliona tona. U Južnoj Americi sjetva soje dobro je napredovala prošle sedmice u južnom Brazilu, dok Argentina do 25. oktobra treba produžiti svoj program "soja-dolar", koji proizvođačima daje povlašteni tečaj.
U Argentini, dvije velike berze, Rosario i Buenos Aires, ponovno su zabrinute zbog nedostatka padavina u zemlji. Situacija u Australiji je mješovita, s uvjetima koji ostaju izuzetno suhi na zapadu i dolaskom blagotvornih, iako kasnih, kiša na istoku.
Na strani potražnje, Kina je aktivna i u Europi i u SAD-u, te je prošle sedmice kupila nekoliko lotova pšenice, ali i američke soje. Meksiko je također iskoristio priliku i pad cijene kukuruza za kupovinu američkog kukuruza za sezonu 2023-24, ali i 2024-25.
Napetosti na Crnom moru ponovno su u centru pažnje, s pogođenim novim infrastrukturama. Rizik povezan s morskim minama sada se ističe. Optimizam posljednjih dana, povezan s utovarom nekoliko brodova u Odesi i s kontroverznim glasinama o novom obliku sporazuma koji gura Turska, sada je prigušen. Treba pratiti jednim okom događanja u Crnom moru, pogotovo sada u kontekstu izbijanja novog sukoba na Bliskom Istoku. U nekoliko dana, nepovoljnim razvojem događaja, rat ponovno može postati glavni “market mover” (pokretač tržišta).
Kretanje cijena žitarica i uljarica na svjetskim berzama pratite na Baze podataka > Tržište
Ove sedmice čeka nas redovni mjesečni USDA izvještaj o ponudi i potražnji. Uvijek su učesnici tržišta oprezni prije izlaska izvještaja, u strahu da uslijed nekog iznenađenja, neko ne ostane na krivoj nozi.
*bearish je pesimističnan pogled na tržište kapitala. Tzv. “bear market” je tržište na kojem cijene određenih grupa vrijednosnih papira padaju ili se očekuje pad.
Tagovi
Autor
Damir Senj
prije 1 godinu
Almasa Muhović Nije tako kako misliš, prošao sam u svojoj županiji sve prehrambene industrije ( praksa za vrijeme školovanja ) i vidio što rade. Najgore je bilo Mlječna inudustrija Sirela, danas je to pod novim vlasnikom Laktavis ili Dukat. Ništa svoje nemaju, sve uvoz. Nije ništa bolje i Pekara, Kostlin danas Ultra bemu nemogu se sjetiti sad točnog imena kupili talijani, Propali Cromax mesna inustrija, Podravka da nabrajam dalje i pišem otkuda sve uvoze.
Almasa Muhović
prije 1 godinu
A na osnovu čega tvrdite da je naša "kvalitetnija"? Ne vidim razlog da velike kompanije radije kupuju pšenicu lošijeg kvaliteta, voljela bih vidjeti dokaze za to....
Damir Senj
prije 1 godinu
Cjene će za sada ostati iste, neče utjecati cjene što se tiče burze. Evropa je več odlučila da se okrene Ukrainskim žitaricama, tranzit i dalje ide preko Litve i Hrvarske. Italija se okrenula Ukrainskoj žitarici, više im netreba naša skuplja i kvalitetnija žitarica. Primjer vam je da jedemo kruz iz Ukrainskih žitarica, brašno iz Ukrainskih žitarica, a kvaliteta nikakva.