Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Sveti Trifun
  • 09.02.2025. 14:00

Ako ovog dana bude oblačno, godina će biti rodna. Orežite bar jedan čokot i zalijte ga vinom

Kakvo god vrijeme bilo 14. februara -  čak i ako je temperatura u minusu i snijeg do struka - vinogradari izlaze u vinograd, orežu bar jedan čokot i zaliju ga vinom. Vjeruju da je ovaj postupak neophodan da bi grožđe dobro rodilo.

Ako ovog dana bude oblačno, godina će biti rodna. Orežite bar jedan čokot i zalijte ga vinom
Foto: Shutterstock/Francescomoufotografo
  • 137
  • 37
  • 0

U selima širom regiona u toku su pripreme za proslavu pravoslavnog praznika Svetog Trifuna koji se obilježava 14. februara. Pripremaju se dani odgajivača vina, smotre folklora i druge manifestacije i slavlja traju do duboko u noć. Kakvo god vrijeme bilo - čak i ako je temperatura u minusu i snijeg do struka - vinogradari ovog dana izlaze u vinograd, orežu bar jedan čokot i zaliju ga vinom. Vjeruju da je ovaj postupak neophodan da bi grožđe dobro rodilo.

Ako je na Svetog Trifuna oblačno, pada kiša ili bude magle, godina će biti rodna za šljive i ostalo voće. Ako je sunčan i suh dan, rod neće biti obilan. Po vjerovanju, Sveti Trifun  - ili Trivun, kako se govori u nekim krajevima - rođen je u selu Kampsadi u Frigiji (današnja Turska), kao dijete siromašnih poljoprivrednika. U djetinjstvu je čuvao guske, ali, zbog pobožnosti je stekao dar da iscjeljuje ljude, pa je tako izliječio i carevu kćerku i bio nagrađen velikim bogatstvom, koje je do posljednjeg novčića podijelio siromašnima. Već sljedeći car preduzeo je veliki progon hrišćana, tako da je i Sveti Trifun u tim vremenima pogubljen.

Krsna slava vinara i zanatlija

Kao krsnu slavu slave ga zanatlijska udruženja, naročito krčmari, vinari i gostioničari, zaštitnik je grada Kotora, Šumadije, Popovog Polja, pa čak, neobično, i grada Barija na jugu Italije. 

Vinogradari orežu bar jedan čokot i zaliju ga vinom (Foto: Slobodan Živanić)

Poljoprivrednici se mole svetom Trifunu da sačuva vinograde od svake nesreće, također i od skakavaca, gusjenica i drugih štetočina. Zovu ga Orezač ili Zarizoj, kažu da on "zabija ugarak u zemlju" vjerujući da više neće biti velike hladnoće.  

Dva praznika na isti dan

Na isti dan, a često i na isti način, 14. februara katolici i protestanti slave Svetog Valentina, a praznik se naziva Valentinovo ili Dan zaljubljenih. U selima se organizuju igranke i smotre narodnog stvaralaštva, opet uz dosta vina i ostalih delicija.

Koja su osnovna pravila rezidbe vinove loze?

Sveti Valentin je, prema predanju, bio Rimljanin i hrišćanski episkop iz trećeg vijeka nove ere koji je postao mučenik jer je, protivno carskoj naredbi, tajno vjenčavao rimske vojnike s njihovim izabranicama. Iz nekog razloga, tadašnji car je smatrao da su neoženjeni muškarci bolji vojnici, pa im je zabranio ženidbu. Episkop Valentin je prijavljen i kažnjen odsijecanjem glave.

Mnogo kasnije, car Julijan je naredio da se nad njegovom grobom podigne bazilika - crkva. O svetom Valentinu postoje mnoge priče koje ukazuju da je postupao kao zaštitnik zaljubljenih kojima imućni roditelji brane da se vjenčaju. 

Poljoprivrednici se mole Svetom Trifunu da sačuva vinograde od svake nesreće (Foto: Julijana Kuzmić)

Etnolozi su jasni povodom dva praznika na isti dan: u pitanju je veoma star običaj. U prehrišćanska vremena, većina evropskih naroda slavila je 14. februar baš kao dan kad ptice počinju da se dozivaju, radi svijanja zajedničkog gnijezda, a isto raspoloženje prenosi se i na ljude. Za antičke Grke, ovaj datum je dan vjenčanja vrhovnih božanstava, Zevsa i Here. Za Rimljane, bile su Luperkalije, dan "vučjih svatova", sa velikim slavljem i bukom, radi plodnosti - zemlje i žena. Drevni Egipćani su itekako znali šta ovo doba godine znači za njihove poštovane mačke.

Sloveni su slavili "ptičju svadbu" i "mačje svatove". Poljoprivrednici, bez izuzetka, smatraju da je zima (najzad) prošla i da se proljeće računa od 14. februara, a ne od 21. marta. A to znači da veliki i ozbiljni radovi u polju, vinogradu, voćnjaku i povrtnjaku upravo počinju, ako nisu već počeli. 


Tagovi

Sveti Trifun Sveti Valentin Običaji Zaštitnik vinogradara Zaštitnik useva Kolumna


Autorica

Gordana Perunović Fijat

Više [+]

Diplomirana pravnica, novinarka, autorica tri romana i pjesnikinja u ilegali. Surađivala je s raznim redakcijama i portalima. Poseban interes pokazuje za život žena na selu.